1p
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) korábbi várakozásához képest rontotta Magyarországra adott prognózisát. A pénzintézet szerint gyengült a hajlandóság az euróövezet bővítésére a pénzügyi válság nyomán
Javította a tevékenységi területének egészére szóló idei és jövő évi növekedési előrejelzését csütörtökön a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), korábbi várakozásához képest ugyanakkor rontotta Magyarországra adott prognózisát. A pénzintézet szerint gyengült a hajlandóság az euróövezet bővítésére a pénzügyi válság nyomán.

A közép-kelet-európai és az egykori szovjet térség gazdasági átalakulásának finanszírozására 1991-ben alakult pénzintézet csütörtökön kiadott 28 oldalas negyedéves jelentése szerint a bank működési területhez tartozó 29 ország átlagos növekedése az idén 4,2, jövőre 4,1 százalék lesz. Az előző, júliusi előrejelzésben az EBRD még 3,5, illetve 3,9 százalékos növekedést jósolt 2010-re és 2011-re az általa támogatott országcsoportban.

Erik Berglöf, az EBRD főközgazdásza a prognózis közzététele után, a bank londoni székhelyén tartott csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy az előrejelzés javításának egyik fő oka a német gazdaság - az euróövezet legnagyobb felvevőpiaca -, amely a korábban vártnál jóval robusztusabb teljesítményt mutat.
A pénzintézet a magyar gazdaságra adott idei és jövő évi növekedési jóslatát ugyanakkor jelentősen, az eddigi 1,2 százalékról 0,8 százalékra, illetve 2,1 százalékról 1,7 százalékra - vagyis mindkét naptári évre egyaránt 0,4 százalékponttal - gyengítette.

Berglöf a sajtótájékoztatón a magyar prognózis rontásához csak annyit fűzött hozzá, hogy "aggályok merültek fel" a költségvetés fenntarthatóságával kapcsolatban, és a tényezők között volt az is, hogy a bankokra kirótt különadó hatással lehet a hitelkiáramlásra.

A csütörtökön közzétett térségi növekedési előrejelzés részletes írásos kifejtésében ugyanerről az áll, hogy jóllehet a magyar gazdaság teljesítménye immár három egymást követő negyedévben növekedett, az idei egész évi reálnövekedés az EBRD jelenlegi várakozása szerint a továbbra is magas munkanélküliséggel jellemzett környezetben 1 százalék alatt marad, és 2011-ben is "csak marginális erősödés" valószínű. Jóllehet a magyar kormány elkötelezte magát a korábban bejelentett államháztartási hiánycélok mellett, a közadósság-teher változatlanul az egyik "kulcsjelentőségű aggodalomforrás", tekintettel a gyenge növekedési kilátásokra és az IMF/EU-program kifutására. Emellett a külföldi működőtőke-befektetők körében "nyugtalanságot" keltett az átfogó kiadási reformok részletes kifejtésének elmaradása, valamint az egyes szektorokat célzó jelentős, "ad hoc jellegű" adóztatás terve, és mindez "hatást gyakorolhat" a magyar gazdaság növekedési potenciáljára - áll az EBRD csütörtöki előrejelzésében.

A prognózis szerint a bank tevékenységi területén belül éles növekedési különbségek lesznek az emelkedő nyersanyagárakból és a tőkebeáramlásból hasznot húzó országok, illetve a továbbra is recesszióban maradó, vagy csak erőtlen növekedést produkáló gazdaságok között.

A Magyarországot is magában foglaló közép-európai és balti csoportban az EBRD az idén 2,2 százalékos átlagos növekedésre számít a korábban várt 1,7 százalék helyett, a jövő évre szóló prognózist azonban a bank az eddigi 3,1 százalékról 3,0 százalékra rontotta.  

A tevékenységi terület legnagyobb gazdaságában, Oroszországban az EBRD 2010-re 4,4 százalékos, 2011-re 4,6 százalékos, a közép-ázsiai térség egykori szovjet köztársaságaiban erre a két évre átlagosan 6,7, illetve 6,6 százalékos növekedési ütemeket valószínűsít.

Az EBRD új előrejelzése szerint ugyanakkor az idén a görög válság esetleges átgyűrűző hatásainak leginkább kitett balkáni átalakuló országcsoport egésze recesszióban lesz, egyedüliként a működési területhez tartozó térségek közül, bár a kilátások itt is javultak nyár óta. E délkelet-európai régióban a londoni bank elemzői 2010-re átlagosan 0,6 százalékos GDP-mínuszt várnak az előző előrejelzésben szereplő 1,4 százalékos visszaesés helyett. A leggyengébb teljesítményt a térség országai közül Romániában várja az EBRD, amely szerint a román GDP-érték a tavalyi 7,1 százalékos zuhanás után még az idén is 2 százalékkal csökken.

Az MTI kérdésére - miszerint lát-e késedelmi kockázatot az euróövezet bővítésében a pénzügyi válság nyomán - Berglöf az előrejelzés közzététele utáni sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy "mindenképpen vannak az euróövezeten belül olyan problémák, amelyek gyengítik a készséget további tagországok felvételére".

Az EBRD vezető közgazdásza szerint annak a kockázata is megvan, hogy a valutauniós tagságra készülő országok "kiigazítják" felkészülési folyamatukat, és az euróövezeten belüli bizonytalanságok miatt "most talán kevésbé összpontosítanak a belépésre". Márpedig a csatlakozási kilátás fontos ösztönzője a reformoknak - tette hozzá.

A londoni City befektetési elemzői közösségében is általános véleménnyé vált, hogy a tagjelöltek zöme a jövő évtized második fele előtt nem számíthat az eurócsatlakozásra.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege befektetők számára minap összeállított havi konvergencia-helyzetértékelésében megerősítette azt a várakozását, hogy Magyarország 2016-ban, Lengyelország és Csehország 2017-ben, Románia pedig 2018-ban válhat az euróövezet tagjává.

A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének egyik korábbi helyzetértékelése szerint a görögországi költségvetési és adósságválság nyomán az uniós hatóságok várhatóan most már csak akkor járulnak hozzá új tagországok euróövezeti csatlakozásához, ha a tagjelöltek "a második tizedesjegyig" teljesítik az összes belépési feltételt.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG