A vizitdíj technikájának kidolgozásával megbízott bizottság vezetője hozzátette: az egy héten belül elkészülő ajánlásukban azt kérik Molnár Lajos egészségügyi minisztertől, hogy a biztosra vehető nemfizetők miatt 3 százalékos veszteséget (káló) állapítson meg. A pénzbehajtás költsége ugyanis nagyobb lenne a vizitdíj összegénél. A pénz a gyógyintézményeknél marad, s adómentes.
A kormány egységesen 300 forint díjat állapított meg az orvos-beteg találkozásokra, ugyanennyi a kórházi napidíj összege. Ari Lajos szerint az uniós országok közbiztosítóinál 5–36 euró között van a betegek önrészfizetése.
Tegnaptól 183, a társadalombiztosítás által nem támogatott gyógyszer ára változott, többségük drágább lett. Köztük különféle fájdalom- és lázcsillapítókért, köhögés és megfázás elleni szerért, vitaminért kell többet fizetni a patikákban. A biztosító által dotált orvosságok ára nem változik, ám január 15-étől számos készítmény tb-támogatási kulcsa csökken, így azokért többet kell fizetni a betegeknek. |
Jó lenne pénzhelyettesítőket alkalmazni, ám az elektronikus kártya bevezetése csak 2008-ban várható. Addig is lehetne a vizitdíj-automatát alkalmazni, de kérdés, hogy a Pénzügyminisztérium elfogadja-e az abból kapott cetlit nyugtának. A postai „vizitdíjjegy” beváltásához pedig bankra is szükség van, így számolni kell azzal, hogy a bevont szereplők levonják a maguk költségét. Ha a készpénzfizetés marad, az intézményeknek két műszakban munkatársakat kell alkalmazniuk a pénz beszedésére, s megnő a papírmunka is. Bár a számlát a járóbeteg-ellátásban kiválthatná a recept, ehhez is a pénzügy jóváhagyása kell.
Bizonyára szükség lesz jogszabály-változtatásokra – állítja Ari, aki szerint kezdetben lesznek nehézségek, de a biztosítási szemlélet elterjedése érdekében vállalni kell azokat.
Közben a Népszabadság által megkérdezett budapesti patikusok nem tudtak arról, hogy kedden már háromszáz forintot kellett volna kérniük a korábban receptre, de ingyen adott gyógyszerekért. Pedig a hivatalos tájékoztatás szerint januártól így kellene ennek lennie.
Majd talán tizenötödikétől, vagy február közepén - latolgattak a gyógyszertárakban. Azt azonban ők is biztosra veszik, hogy a hónap közepétől drágulnak a támogatott gyógyszerek. Ha tehát nem is patikamérlegen kimért rendben, de ebben az évben biztosan elkezdődik az az egészségügyi átalakulás, amelynek jelentősége és nagyságrendje még alig felmérhető. Napokon belül megjelenik például a lista, amely a patikákon kívül is árusítható gyógyszereket, pontosabban hatóanyagokat tartalmazza. A legismertebb fájdalomcsillapítók - Algopyrin, Quarelin, Demalgon - ezek szerint nem szabadulnak ki a patikákból, de az új lehetőséggel egy határt mégis átlép a gyógyszerforgalmazás rendszere.
Vigyázzunk, mit veszünk be: a pénztárcánk bánhatja
Gyógyszerárak: január közepén adják be a kulcsot
Gyógyszer-áremelés: csak rosszul ne legyünk
Gyógyszert az internetről - már januártól (hanganyag)
Vizitdíj-kompenzációról döntött a kormány
Vizitdíj: bankkártya, okmánybélyeg, készpénz
Vizitdíj február 15-től - nem mindenki fizet