1p
Tavaly 8,7 százalékos volt a kínai gazdasági növekedés, az állóeszköz beruházások 30 százalékkal, a kiskereskedelmi eladások 16,9 százalékkal emelkedtek
Tavaly 8,7 százalékos volt a kínai gazdasági növekedés az egy évvel korábbihoz képest, az állóeszköz beruházások 30 százalékkal, a kiskereskedelmi eladások 16,9 százalékkal emelkedtek, míg a fogyasztói árindex decemberben 1,9 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál.

A kínai országos statisztikai hivatal csütörtökön közzétett adatai szerint a GDP (bruttó hazai termék) tavaly elérte a 33,54 ezer milliárd jüant (4,91 ezer milliárd dollár). Ma Csian-tang, a hivatal igazgatója tájékoztatóján elmondta, 2009 negyedik negyedévében - éves összehasonlításban - a növekedés 10,7 százalékos volt. Az első negyedévet Kína 6,2, a másodikat 7,9 és a harmadikat 9,1 százalékos növekedéssel zárta.

Hozzátette, a tavalyi a kínai gazdaság legnehezebb éve volt az új évszázadban. A kormány erőfeszítéseinek következtében azonban megkezdődött az átfogó felépülés.

Külföldi elemzők szerint a kínai gazdaság idén éves szinten közel 9,5 százalékkal bővülhet. Ez elegendő lehet ahhoz, hogy Japánt maga mögé utasítva a világ második legnagyobb gazdaságává lépjen elő.

A fogyasztást ösztönző intézkedések hatására a kínai kiskereskedelmi eladások értéke 2009-ben - az inflációval korrigált árakon számítva - 16,9 százalékkal nőtt - hangzott el. Az emelkedés üteme 2,1 százalékponttal volt magasabb az egy évvel korábbinál. A kiskereskedelmi eladások elérték a 12,53 ezer milliárd jüant (1,84 ezer milliárd dollár).  Az autóeladások tavaly 46,15 százalékkal nőttek, 13 millió 640 ezer darab gépkocsit értékesítettek, amivel Kína megszerezte az első helyet a világban.

A fogyasztói árindex (CPI) Kínában tavaly decemberben 1,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi adatokhoz képest - tájékoztatott a hivatal. A szám erős növekedést mutat novemberhez képest, amikor is - kilenc hónapos csökkenés után - 0,6 százalékos emelkedést mértek. A termelési árindex (PPI) a tavalyi év utolsó hónapjában 1,7 százalékkal nőtt, 2008 decembere óta ez volt az első emelkedés. Az éves adat 5,4 százalékos mérséklődést mutat.

Ma Csien-tang szerint a gazdasági növekedés, a gazdaság szerkezetének átalakítása és az inflációs várakozások jobb összehangolásával meg kell akadályozni az árak gyors növekedését. Ebben a kormányra ismét nagy szerep hárul - húzta alá a szakember - mivel nagy az inflációs veszély: a világon tapasztalható pénzügyi folyamatok meghatározó befolyással lesznek a reálgazdaságra.

A kihelyezett banki hitelek összegének nagymértékű emelkedése és a fenyegető infláció miatt a kínai központi bank a tartalékok növelésére ösztönzi a kereskedelmi hitelintézeteket. Hsziong Peng, a kínai Bank of Communications elemzője szerint a jegybanki alapkamat emelésére a második negyedévig nem kerül sor, de a központi bank az első negyedévben gyakrabban fog a kötelező tartalékráta szabályozásának eszközéhez nyúlni. Véleménye szerint az éves infláció 2010-ben 3-4 százalék körülire fog emelkedni a 2009. évi 0,7 százalékos negatív értékhez képest.

A statisztikai hivatal adatai szerint 2009-ben kiemelkedően magas volt az állóeszköz beruházások értéke Kínában: jelentős források áramlottak az ingatlanfejlesztésekbe, az útépítésekbe és más infrastrukturális beruházásokba.  A teljes állóeszköz beruházás növekedésének mértéke tavaly - a korábbi évhez viszonyítva - meghaladta a 30 százalékot, s  több mint 22 ezer milliárd jüan (3,29 ezer milliárd dollár) volt. Az emelkedés üteme 4,6 százalékponttal magasabb volt, mint 2008-ban.

Kína 2008 novemberében meghirdetett 4 ezer milliárd jüanos (586 milliárd dollár) gazdaságélénkítő csomagjának része volt egy 1.800 milliárd jüan értékű infrastrukturális beruházásokra fordítandó alap, vasutak, autópályák és repülőterek építésének programjával.

Szakértők előrejelzése szerint 2010-ben a gazdaságirányítás a beruházások visszafogása, illetve az engedélyek kiadásának megszigorítása mellett a már megkezdett befektetések folytatására, a hatékonyság növelésére helyezi majd a hangsúlyt.

Nagyot durranhat a kínai buborék 
Kell-e félnünk a kínai buboréktól?
Tovább hízott Kína gigantikus devizatartaléka
Még több kínait csalogatnának Magyarországra  
Világgazdasági trendforduló: kínai nyitány 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG