David Blanchflower, aki a Bank of England legutóbbi kilenc kamatdöntő ülésén kamatcsökkentésre szavazott, a hétfői The Guardiannek azt mondta: az általa jósolt brit recesszió - amely szerinte jó eséllyel már meg is kezdődött - egy évnél tovább, négy-öt negyedévig is tarthat.
Az Egyesült Államokban élő gazdaságtan-professzor szerint a brit gazdaság még az amerikainál is szorultabb helyzetbe kerülhet, mivel az amerikai gazdaságban komoly pénzügypolitikai és költségvetési ösztönzők érvényesülnek, a brit gazdaságban azonban semmi ilyesmi nem történt.
A monetáris tanácsi tag szerint a széles bázison számolt nagy-britanniai munkanélküliség a jelenlegi 5,2 százalékról 7 százalék fölé emelkedhet.
A brit gazdaság - és vele a font - gyors és komoly mértékű gyengülése a kelet-európai EU-polgárok nagy-britanniai munkavállalására is már erőteljesen hat.
Nagy-Britannia az EU-bővítés 2004-es első hulláma után azonnal megnyitotta az akkor uniós taggá vált nyolc kelet-európai ország - köztük Magyarország - munkavállalói előtt a brit munkapiacot, lemondva a csatlakozási szerződésben biztosított átmeneti időszakról. A brit kormány annak idején évente 5-13 ezer kelet-európai munkavállalóval számolt, de a hivatalos adatok szerint is több mint 800 ezren érkeztek.
Most már azonban megfordulni látszik az áradat: az Institute for Public Policy Research (IPPR) nevű vezető londoni kutatóintézet által nemrégiben kiadott felmérés szerint az EU-bővítés óta munkavállalási céllal Nagy-Britanniába érkezett kelet-európaiak fele már hazament, és az újonnan érkezők száma is meredeken csökken a korábbiakhoz képest.
Blanchflower a The Guardian hétfői számában megjelent interjúban azt mondta: még nem késő megállítani a recessziót, de ehhez a Bank of Englandnek azonnal lépnie kell, mert a pénzügypolitika "túl hosszú ideje túl feszes".
A brit jegybank legutóbb áprilisban csökkentette alapkamatát, amely jelenleg 5 százalék, de a monetáris tanács tagjai Blanchflower kivételével a májusi és a júniusi ülésen egyaránt a kamattartásra voksoltak.
Független londoni elemző házak is komor közeljövőt jósolnak a brit gazdaságnak, sőt a kormány részéről is minden eddiginél borúlátóbb előrejelzések hangzottak el az utóbbi napokban.
A Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) által csaknem ötezer brit vállalat bevonásával elvégzett legújabb felmérés azt jelezte, hogy a brit feldolgozó és szolgáltató szektor egyes mutatói "történelmi mélységekben", az 1990-es évek elejének recessziója óta nem látott szinteken járnak, és ha a jelenlegi folyamatok fennmaradnak, a brit gazdaságot "már csak egyetlen negyedév választja el" a technikai recessziótól.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző háza - által Londonban kiadott, augusztusra szóló legújabb világgazdasági prognózis a fejlett ipari gazdaságok közül a brit növekedési kilátást rontotta a legsúlyosabb mértékben: a cég Nagy-Britanniában jövőre már csak 0,5 százalékos GDP-növekedést vár az eddig jósolt 1,5 százalék helyett.
Az Ernst & Young könyvvizsgáló cég ITEM Club nevű gazdaságelemző központjának éppen hétfőn Londonban közzétett legújabb előrejelzése ennél valamivel derűlátóbb - jövőre 1 százalékos brit növekedéssel számol -, de a ház elemzőinek megfogalmazása szerint a brit gazdaságban "horrorfilmhez hasonlatos" folyamatok zajlanak, és Nagy-Britannia csak küszködve tudja majd elkerülni a recessziót.
Alistair Darling brit pénzügyminiszter az idei pénzügyi évre szóló, márciusban előterjesztett költségvetésben még 2,25-2,75 százalék közötti növekedést jósolt 2008-2009-re, de a The Timesnak adott, hétvégén közölt terjedelmes interjúban elismerte, hogy a brit gazdaság "nagyon-nagyon nehéz időszakot" él át, és a helyzet "sokkal komolyabb" a tavaly ősszel feltételezettnél. A brit GDP-érték tavaly még 3 százalékkal nőtt.
Növekedés: Londonban semmi jóra nem számítanak
Megint építkeznek az amerikaiak
Csak a jó adósok kaphatnak hitelt
Hosszú távon esélye sincs a dollárnak
Indul a visszaszámlálás: 12 hét a brit recesszióig
Szakadék szélén táncol Amerika
MTI