Jövőre az ideinél 9,4 milliárd forinttal kevesebből gazdálkodhat a Magyar Televízió (MTV), mivel a köztévé 2010-ben egyáltalán nem kap céltámogatást.
Az Országgyűlés 190 igen, 151 nem szavazat és 12 tartózkodás mellett elfogadta Jánosi György (MSZP) a kormány által is támogatott javaslatát, amely elvonta az MTV 2,4 milliárd forintos, a közalapítványhoz rendelt támogatását, és azt a Hungária Televízió Közalapítványhoz, azaz a Duna Televízióhoz rendelte. Így az MTV jövőre nem kap egy fillér céltámogatást sem, mert az idei 9,4 milliárd forintos támogatással szemben a jövő évi büdzsé már csak ezt a 2,4 milliárdot tartalmazta.
Az javaslatról az SZDSZ és a KDNP külön szavazást kért.
A szocialista módosító indítványt az MSZP-frakció mellett a fideszes Mádi László és nyolc, többségében volt MDF-es független képviselő támogatta; elutasította a Fidesz, a KDNP-frakció egy része, az SZDSZ és egy független képviselő mellett két szocialista is: Juhász Ferenc és Tóth József; tartózkodott a KDNP másik fele, Szijjártó Péter (Fidesz) és Karsai József (MSZP).
Medveczky Balázs, az MTV ügyvezetője a házelnöknek írt levelében korábban úgy vélte: a tervezett költségvetési elvonások okozta "válsághelyzet következménye legrosszabb esetben az, hogy a Magyar Televízió képernyője elsötétül, hiszen januárban vagy februárban nem tud a Magyar Televízió bért adni a dolgozóinak". Ennek megakadályozására - mint akkor bejelentette - előre korlátozniuk kell hír- és hírháttér-, érdekvédelmi, kulturális, történelmi, közelmúltra fókuszáló, kisebbségi és vallási műsoraik időkeretét.
A Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke, Magyar Anna múlt héten nyílt levélben szólította fel a politikusokat, hogy ne szavazzák meg az MTV-t sújtó drasztikus elvonást. A politikus attól tart, hogy a Magyar Televízió az elvonások miatt bezárhatja vidéki stúdióit. Mint írja: "nekünk, vidéki embereknek elengedhetetlenül fontos, hogy egy országos köztévének legyenek olyan helyi, szakmai műhelyei, amelyek velünk foglalkoznak és értékeinket közvetítik határon innen és túl".
A regionális stúdiók megszűnésével Magyarország négyötöde kerülhet olyan helyzetbe, hogy nem tud megjelenni országos televízióban. Nemcsak magunk miatt, hanem Magyarország nemzetközi és európai uniós megítélése miatt is fontos, hogy a kisebbségi, nemzeti, kulturális műsorokat is gyártó körzeti stúdiók megmaradhassanak - zárta levelét Magyar Anna.
Új reggeli műsor a Duna TV-n
Gyűrik egymást az MTV-ben
A választási évben elsötétülhet az MTV?
MTI, Privátbankár