
A Rivulus testének hossza legfeljebb 8 centiméter. Csoportosan telepednek be azokba a rönkökbe, melyekbe előzőleg rovarok vájtak üregeket. Amíg nem találnak újra vizet, kopoltyú helyett a bőrükön keresztül lélegeznek. Scott Taylor kutató egy belize-i tanulmányút során fedezte fel a tudományos ritkaságot.
„Valaki belerúgott egy farönkbe, és a halak egyszerűen kipotyogtak belőle” – mondta el Taylor a Reutersnek adott interjújában. Később laboratóriumi körülmények között a kutató azt találta: a halak akár 66 napig is kibírják víz és élelem nélkül, működő anyagcsere-rendszerrel.
Vannak más halak is, melyek egy rövid ideig megélnek víz nélkül is. A délkelet-ázsiai sétáló macskahal órákon át képes a földön kúszni, míg az Ausztráliában, Afrikában és Dél-Amerikában megfigyelt tüdőshal hosszabb ideig is képes a vízen kívül tartózkodni, de csak egyfajta alvó állapotban, szinte leállított életfunkciókkal. A Mangrove Rivulushoz hasonló halat, mely képes aktívan ilyen hosszú ideig átvészelni a víztelenséget, nem ismerünk.
Ez a halfajta segíthet megérteni a tudósoknak az evolúció néhány fontos kérdését. Patricia Wright, a kanadai University of Guelph biológusa elmondta: ezek az állatok olyan körülmények között élnek, amely hasonló az évmilliókkal ezelőttihez, amikor az állatok megkezdték a vizek után a szárazföld meghódítását.
Nem a szárazföldi élet képessége az egyetlen furcsa tulajdonsága ezeknek a halaknak: mivel heréik és petefészkeik is vannak, szükség esetén képesek önmagukat klónozni, azaz már eleve megtermékenyített ikrákat lerakni.
Taylor szerint ezek egyértelműen a legfurcsább halak: „nem csak a szexuális életük bizarr, hanem a halak alapvető viselkedési szabályait is felrúgják” – fogalmazott a kutató.
Riadó! A növények is tudnak beszélgetni
Állati: mitől fél a legjobban az elefánt?
Evolúciós szivatás: minek nekünk bölcsességfog?!
Folyton a nőket bámulja? Nyugi, a felesége is!
Reuters