Elkészült az egyéni vállalkozásról szóló új törvény koncepciója, ennek értelmében egyéni vállalkozói igazolvánnyal egyéni céget alapíthatnak majd az érdekeltek. Igaz, nem a cégbíróságon, hanem a körzetközponti jegyzőnél – tudta meg a Világgazdaság.
Az új üzleti forma ha nem is gazdasági társaság, de cég lesz, amelynek vagyona elkülönül a vállalkozó magánvagyonától. A tervek szerint az alapító megválaszthatja, milyen mögöttes felelősséggel működteti a céget, tehát dönthet arról, hogy a magánvagyonára is kiterjedően, vagy egy meghatározott összeg erejéig áll helyt a vállalkozás tartozásaiért.
Az egyéni cégre érvényesek lesznek a társas vállalkozásokra irányadó csődjogi, számviteli és adójogszabályok. Ez nagyobb felelősséggel jár ugyan, de egyértelműbb, esetenként előnyösebb helyzetet is teremthet, például a bérgarancia-szabályozásban: mivel az egyéni cég a csődtörvény szerinti gazdálkodó szervezet lesz, így kiterjed rá a bérgarancia-alapról szóló törvény is. Ezzel pedig megoldódik az a probléma, hogy ma az egyéni vállalkozó és munkavállalója egyaránt befizeti a járulékot, az utóbbi mégsem jut támogatáshoz az alapból.
A törvénytervezet az ősszel kerülhet a kormány elé. |
Az érdek-képviseleti szervek úgy vélekednek, hogy az egyéni céggel az egyéni vállalkozás a gazdasági forgalom egyenrangú szereplőjévé válik. Mód lesz egyébként arra is, hogy az egyéni cég gazdasági társasággal társuljon, illetve egyszemélyes gazdasági társasággá vagy éppenséggel egyéni vállalkozássá alakuljon át, ha az érdekelt számára az kedvezőbb.
Szeretné megtudni mennyibe kerülne egy új alkalmazott havi foglalkoztatása? Érdekli, a munkabérre milyen közterhek rakódnak? Kattintson! |
Világgazdaság
Elvárt adó helyett szigorúbb APEH-ellenőrzés
Több tízezer egyéni vállalkozó dőlt ki