"A magyar pénzügyi rendszer stabil, ugyanakkor szükség van arra, hogy ezt a stabilitást hosszú távon fenntarthassuk, hogy a magyar családok és magyar vállalkozások, a magyar adófizetők folyamatos fizetőképessége biztosított legyen" - mondta a politikus.
Hozzátette: ennek érdekében az eddig meghozott intézkedéseken túl további, stabil hátteret jelentő kapcsolatfelvételekre volt és van szükség a következő napokban is.
A Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által kezdeményezett keddi egyeztetésről azt mondta, az eddig folyamatokról, a megszületett megállapodásokról és a következő napok tárgyalásairól tájékoztatják a parlamenti pártokat.
Veres János utalt arra, hogy Magyarország felvette a kapcsolatot az Európai Unióval, az Európai Bizottság elnökével, valamint a meghatározó tagországok vezetőivel.
Fontos az, hogy Magyarország számára "biztonságos kapu" álljon nyitva, ez az Európai Uniót és más nemzetközi pénzintézeteket, az IMF-et, az EBRD-t és más, az országgal együttműködő intézmények támogatását jelenti - fűzte hozzá.
Az átdolgozott 2009-es költségvetési törvényjavaslattal összefüggésben elmondta, hogy a világpiacon, az Európai Unióban bekövetkezett változások miatt egyre újabb információk birtokában kell készíteni a makroelemzéseket, ezek ahhoz szükségesek, hogy "az utolsó pillanatnak megfelelő, legvalószínűbb változatban tudjuk majd az Országgyűlésben a költségvetést elfogadni".
Varga Mihály (Fidesz) arról beszélt, hogy szerencsés lett volna, ha a pénzügyminiszter tájékoztatta volna a parlamentet arról, milyen megállapodást készít elő a kormány a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), valamint az Európai Unióval. Magyarország az elmúlt tíz esztendőben nem szorult az IMF segítségére - jelentette ki. A fideszes politikus feltette a kérdést: miért Magyarország az első európai uniós tagország, mely igénybe veszi az IMF segítségét?
Kiemelte, hogy a már átdolgozott költségvetési javaslatot is vissza kell vonnia a kormánynak, és még egyszer át kellene dolgoznia. Az új költségvetésnek három alapelemre kell épülnie: a szociális biztonságra, a pénzügyi egyensúlyra és a gazdasági növekedésre - tette hozzá Varga Mihály.
A pénzügyminiszter válaszában azt mondta, nem tíz évvel, hanem valószínűleg 79 évvel kerültünk vissza az időben. Az 1929-es világgazdasági válsághoz hasonló helyzet alakult ki most - jelentette ki Veres János. A PM vezetője szerint a nemzeti csúcs legfontosabb üzenete az volt, hogy az ország stabilitásához szükséges döntések meghozatalában együtt kell a pártoknak részt venni.
Fodor Gábor (SZDSZ) kiemelte: az ország rendkívül súlyos helyzetbe került. Mint kifejtette, a válság miatt munkahelyek tízezrei szűnhetnek meg rövid időn belül, a devizahitelesek pedig súlyos törlesztési problémákkal nézhetnek szembe. Felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon még nem tudatosult, milyen nehéz helyzetben van az ország.
A liberális képviselő azt mondta, a Nemzetközi Valutaalap sokat tud segíteni az országnak, Magyarországnak azonban a reformokat magától kellene végrehajtania, és nem kellene megvárnia a segítséget. A reformokról, mint például a plafontörvény, nem lehet lemondani - tette hozzá. Fodor Gábor szerint a kormánynak rendszeresen tájékoztatnia kell a kormánynak a parlamenti pártokat a Nemzeti Valutaalappal történő tárgyalásról.
Gúr Nándor (MSZP) arról beszélt, hogy ha pénzügyi válság van az országban, akkor annak a gazdaságban is vannak kihatásai. Szerinte azt kell elérni, hogy Magyarországon ne segélyből, kiszolgáltatott módon éljenek az emberek.
A szociális és munkaügyi miniszter válaszában elmondta: a gazdasági minisztériummal együtt a szociális tárca egyeztetett a vállalatok és munkahelyek védelméről. Olyan intézkedéseket szeretnének hozni, amelyek a meglévő munkahelyek védelmét szolgálják - tette hozzá Szűcs Erika.
Dávid Ibolya (MDF) felszólalásában kiemelte: a pénzügyi válság erősen legyengült állapotában érte a magyar gazdaságot. Szerinte ideje lenne belátni, hogy az MSZP, a Fidesz és az SZDSZ által megszavazott 100 napos program következményét, a pazarlás árát most kell megfizetnie az országnak.
Mint kiemelte, azért kell ma a közalkalmazotti és köztisztviselői bérek 2008-as szinten tartásáról, a bónuszok, jutalmak egy éves felfüggesztéséről beszélni, hogy néhány hónapon belül ne tömeges leépítésekkel és bércsökkenésekkel kelljen szembenéznie az országnak. Azért kell a 13. havi nyugdíj egy éves felfüggesztéséről beszélni, hogy később ne az egy hónaptól a tizenkét hónapig járó havi nyugdíj elmaradása legyen a téma - hangsúlyozta Dávid Ibolya.
A pénzügyi válság miatt újra kellett gondolni a jövő évi költségvetést. Ön elsősorban hol spórolna? Szavazzon! >> |
Horn Gábor (SZDSZ) Dávid Ibolyának válaszolva azt mondta, "én szívesen bocsánatot kérek, hogy ha segít ezen az ügyön, de attól félek, hogy ez a bocsánatkérés önmagában ezt a pénzügyi válságot semmilyen formában nem oldja meg". Szerinte mindenkinek megvan a maga szerepe abban, hogy Magyarország ma ott tart, ahol. Utalt arra, hogy reformok maradtak el. Horn Gábor óvott attól, hogy "fűnyíró elvű lépéseket" tegyenek, ehelyett meg kell nézni, hol lehet valódi, reformértékű lépéseket kezdeményezni.
Kovács Tibor (MSZP) szerint a pénzügyi válság méretei nem voltak előreláthatóak. Mint mondta, frakciója szerint a kormány és a pénzügyi tárca intézkedéseit időben megtett és megfelelő lépéseknek tartja.
A szocialista képviselő szerint az EU-ban is erősödik az összefogás gondolata, vagyis az, hogy csak egységes lépéssekkel lehet a válságot kezelni.
Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008>>
Veres: Nem fenyeget államcsődErőt adott a forintnak az IMF-megállapodás
Mindenki egyért: Európa összefog Magyarországért?
Magyarország megmenekült? Hatalmas pénzekről beszélnek
Gyurcsány megint találkozót szervez
A pazarlás miatt tombol a válság Magyarországon
Orbán Sarkozy és Merkel segítségét kérte
MTI