1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A PM szerint az új vagyontörvény alapvető célja és legfőbb érdeme az, hogy egységes alapokra helyezi az eddigi, esetenként széttagolt állami vagyonkezelést, vagyongazdálkodást.
A PM szerint az új vagyontörvény alapvető célja és legfőbb érdeme az, hogy egységes alapokra helyezi az eddigi, esetenként széttagolt állami vagyonkezelést, vagyongazdálkodást.

A Pénzügyminisztérium államtitkára szerint a vagyontörvény szeptember 25-i hatályba lépését követően lehet csak érdemben beszélni arról, hogy a miniszterelnök kit jelöl majd a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács elnökének, illetve tagjainak. Tátrai Miklós erről a pénzügyi tárca sajtóbeszélgetésén szólt, amelyen elemezte azt, hogy a vagyontörvény hatályba lépését követően milyen változások várhatóak az állami vagyongazdálkodás terén.

Elmondta: a jelenlegi vagyongazdálkodással foglalkozó szervezetek, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt., a Kincstári Vagyoni Igazgatóság, illetve a Nemzeti Földalapot kezelő szervezet ez év végéig tevékenykednek. Az idei utolsó negyedévben azonban gyakorlatilag feláll az új vagyonkezelő intézmény, amely összességében a mostani 3 szervezethez képest kétharmados létszámmal fog dogozni a következő év január 1-jétől.

Tátrai Miklós közölte azt is, hogy jelenleg az állami vagyon könyv szerinti értéke mintegy 10 ezer milliárd forint, de piaci értéke vélhetően ennél magasabb, a tényleges vagyonkatasztert, illetve a piaci érték meghatározását a következő évben szeretnék elvégezni. Az új vagyontörvény alapvető célja és legfőbb érdeme az, hogy egységes alapokra helyezi az eddigi, esetenként széttagolt állami vagyonkezelést, vagyongazdálkodást - hangoztatta az államtitkár.

Tátrai Miklós elmondta: az elmúlt tíz évben minden egyes kormány hozzáfogott ahhoz, hogy megalkosson egy, a mostanihoz hasonló vagyontörvényt, a cél minden esetben az volt, hogy az állami vagyon könyv szerinti értékét felmérjék, illetve hogy a vagyongazdálkodást a piaci körülmények alapján valósítsák meg. Az egyik legnagyobb gond azonban az volt Tátrai Miklós szerint, hogy a három legjelentősebb állami vagyonkezelő, illetve az egyes tárcák vagyonkezelő cégei, szervezetei más-más elveket alkalmaztak, ez az új szervezet megalakulásával megszűnik, az állami vagyonkezelés egységes alapokon valósul majd meg.

Tátrai Miklós egy másik jelentős problémának nevezte azt, hogy mindezidáig a vagyonkezelés számos esetben ingyenesen zajlott. Ezzel az volt a gond, hogy a vagyonkezelőt az ingyenes kezelés nem ösztönzi az állami vagyon értékének, állagának megőrzésére, vagy esetleg az érték növelésére.

Az államtitkár kifejtette: az új törvény bevezeti majd a bérleti jogviszonyhoz kötött vagyonhasználatot, ez segít majd abban a folyamatban, hogy tényleges értékén állapítsák meg egy-egy vagyonelem árát, és ehhez igazítsák annak bérletét. A jövőben a költségvetésből biztosítják majd az esetleg bérbe vett ingatlanok, vagy más tulajdonok bérleti díját, így az ezzel kapcsolatos kiadás az érintett állami szervezet számára nullszaldós lesz.

Tátrai Miklós nyomatékosította: az elmúlt időszakban sok félreértés látott napvilágot a tekintetben, hogy a hatályba lépő vagyontörvény a még állami tulajdonban lévő vagyon közeljövőben megvalósítandó eladását vetítené előre. Az államtitkár szerint szó sincs erről, sőt, az állami vagyon eladása nemhogy könnyebb nem lesz, hanem bizonyos tekintetben nehezedik az értékesítés. Az új törvény ugyanis lehetőséget ad például a parlamentnek arra, hogy bármelyik, még állami tulajdonban lévő vagyon értékesítését megtiltsa.

Az államtitkár szólt arról is, hogy a még jelenleg működő állami vagyonkezelők közül a szervezeti mintát leginkább az ÁPV Zrt-nél alkalmazott modellről vették, például az ÁPV Zrt-nél működő ellenőrző bizottsághoz hasonló ellenőrző testület jön létre.

Egy kérdésre válaszolva elmondta: arról sincs szó, hogy a vízbázisokat értékesíthetővé tenné a törvény, csupán az üzemeltetési jogot gyakorló cégek lesznek majd eladhatók. Magyarországon jelenleg mintegy 400 ilyen cég működik, ebből jelenleg öt van állami tulajdonban.
 

Fidesz: A privatizáció kiszolgáltatottá teszi az országot


A Fidesz szerint a nemzeti vagyon eladása a szociális válság további mélyülését fogja eredményezni, hiszen emelkedni fog számos közszolgáltatás ára - mondta a párt szóvivője. A nemzeti vagyon elherdálása olyan területeken enged kizárólagos teret a profitérdeknek, ahol annak nincs semmi keresnivalója - fogalmazott Szijjártó Péter. Hozzátette: a közszolgáltatások terén sokkal inkább a szolidaritásnak és a kölcsönös, közös felelősségvállalásnak kell dominálnia, sem mint az egyszerű profitérdeknek.

A pártszóvivő kifejtette, hogy a parlament kormánypárti többsége által elfogadott vagyontörvény lehetővé teszi számos közszolgáltatást nyújtó társaság privatizálását, így várhatóan emelkedni fog a víz, az energia ára és nőni fognak a postai díjak tarifái is. Szijjártó Péter hangsúlyozta: a közelmúltban a környezetvédelmi és vízügyi tárca egyik tisztségviselője is elismerte, hogy a vízművek privatizálása után 50-100 százalékkal fog emelkedni a víz díja. Ami pedig az energia árát illeti - folytatta a szóvivő -, az "belátható időn belül ismét nőni fog".

A nemzeti vagyon eladása ellentétes a nemzeti érdekkel, az emberek érdekével - hangsúlyozta a Fidesz szóvivője. Mint elhangzott, a tapasztalatok azt mutatják, eddig egyetlen privatizációs döntés sem hozta meg azt az eredményt, amit elvártak tőle, azaz a kormány hiába adta el a nemzeti vagyon jelentős hányadát, a gazdasági mutatók nem javultak, sőt "sereghajtók vagyunk számos mutatóban" az EU-n belül és a gazdasági növekedés is befulladt.
A fideszes politikus szerint a privatizáció kiszolgáltatottá teszi az országot, utat nyit Magyarország kisemmizéséhez. Úgy vélte, e törvény elfogadásával a kormány hosszú távon is elveszítette annak lehetőségét, hogy megvédje az embereket.

Ott az államfői szignó a vagyontörvényen
Fidesz: a vagyontörvénnyel kisemmizik az országot
Mondjunk nemet - ezt kérik hatvanketten

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG