1p
Optimistábbak a cégvezetők saját vállalatuk és a saját gazdaságuk jövőjét illetően, mint fél évvel korábban, a világgazdaság helyzetét azonban még mindig pesszimistán értékelik
Optimistábbak a cégvezetők saját vállalatuk és a saját gazdaságuk jövőjét illetően, mint fél évvel korábban, a világgazdaság helyzetét azonban még mindig pesszimistán értékelik – derül ki az Ernst & Young nemzetközi Tőkebizalmi barométeréből. A félévente megjelenő világméretű felmérés legfrissebb eredményeiből az is kiderül, hogy a döntéshozók szerint javultak a hitelkondíciók és a feltörekvő országokra koncentrálódnak majd a befektetések.

"A felmérés eredménye azt mutatja, hogy bár a megkérdezett társaságok javuló finanszírozási környezetről számolnak be, de óvatosabbá váltak várakozásaikban az fúziós és felvásárlási (M&A) aktivitást illetően. A hangsúly eltolódott az organikus növekedés felé. Ugyanakkor a megkérdezettek egyharmada továbbra is tervez akvizíciót a gyorsabb növekedést felmutató feltörekvő országok valamelyikében" – mondta Dezse Margaret, az Ernst & Young Tranzakciós tanácsadási szolgáltatások üzletágának vezető partnere.

A kutatásból az is kiderül, hogy a vállalatvezetők optimistábbak a saját cégük és a helyi gazdaság jövőjét illetően, mint fél évvel ezelőtt, a világgazdaság helyzetével kapcsolatban azonban a korábbinál sokkal pesszimistábbak. Most csak a válaszadók 34 százaléka számít arra, hogy a világgazdaság kilábal a válságból a következő 12 hónapban, áprilisban ez az arány még 40 százalék volt. 67 százalékuk bizakodó azonban a saját gazdasága jövőjét illetően - olvasható a több mint ezer döntéshozó megkérdezésén alapuló tanulmányban.

Javultak a hitelfeltételek

A válaszadók 58 százaléka nyilatkozott úgy, hogy jelenleg jobbak a hitelfeltételek, mint áprilisban voltak. Ugyanakkor a globális kép igen változatos ebben a kérdésben: Brazíliában, Oroszországban, Indiában és Kínában a döntéshozók többsége egyértelmű javulásról számol be, míg az Egyesült Királyságban 33 százalékos ez az arány, az Egyesült Államokban pedig 47.

A válaszadók több mint harmada szerint a finanszírozás megszervezése már nem lehetne akadálya akvizíció végrehajtásának, áprilisban még csak a társaságok negyede érezte úgy, hogy megfelelő forrásokkal rendelkezik a tranzakciókhoz.

A vállalatok több mint felének a jelenlegi helyzetben már nem kell a hitelek újrafinanszírozásán gondolkodnia, ami jelentős csökkenés az áprilisi 60 százalékhoz képest Ezt a csökkenést az elmúlt hat hónapban végrehajtott sikeres refinanszírozások nagy száma magyarázza.

Csökkent az M&A tranzakciót tervezők aránya

A felmérésből kiderül, hogy a javuló hitelfeltételek ellenére, a megszorító intézkedések, adóemelések, árfolyam-ingadozások és a szabályozási bizonytalanságok aláássák a globális gazdaság felépülésébe vetett bizalmat és csökkentik a hajlandóságot felvásárlások végrehajtására, legalább az elkövetkező hat hónap időtávjában. A válaszadók kevesebb, mint harmada (29 százalék) nyilatkozott úgy, hogy aktívan keres akvizíciós lehetőséget, ez az arány mintegy tíz százalékkal kisebb a hat hónappal ezelőttinél (38 százalék). Mindez azt mutatja, hogy nő a különbség a potenciális vásárlók és a lehetséges eladók száma között.

A feltörekvő piacok a célkeresztben

A legtöbb cég felismerte a feltörekvő piacokban rejlő fejlődési lehetőségeket és ehhez igazítja a M&A stratégiáját. A válaszadók harmada nyilatkozott úgy, hogy akvizíciót tervez vagy hajt végre fél éven belül valamelyik feltörekvő piacon. A feltörekvő piacokon akvizíciót tervezők aránya folyamatosan nő, miközben az általános várakozás az elkövetkező hat hónap vonatkozásában kevésbé optimista. A feltörekvő piacokon befektetéseket tervezők több mint fele vegyesvállalatokban vagy stratégiai szövetségekben gondolkodik, ami szintén egy növekvő tendenciát mutat - derül ki a szerkesztőségünkhöz eljuttatott sajtóközleményből.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG