1p
Megint nehéz hét vár az európai és az amerikai tőzsdékre, a "görög dráma" kibontakozása közben. Az uniós pénzügyminiszterek ma döntenek arról, mi lesz Görögország sorsa
A New York-i piacok zárva lesznek hétfőn országos ünnepnap miatt, de az európai értéktőzsdék nem kapnak pihenőt: izgatottan figyelhetik, mit végeznek az euróövezeti pénzügyminiszterek hétfőn, majd szélesebb körben az EU-pénzügyminiszterek kedden Görögország ügyében.

Elemzők szerint a befektetők arra kíváncsiak, hogy a görög megoldás, bármi lesz is az - kölcsön vagy csak nagyobb odafigyelés vagy bármi más -, mit üzen a hasonló problémák kezelését illetően a világnak, azaz mire lehet számítani Portugália, Spanyolország, Olaszország, Írország és ki tudja még, hány ország adósságproblémái körül.

A piacok idegesen várnak: a mostani helyzetet számos elemző a Lehman Brothers befektetési bank 2008 őszi csődjéhez hasonlítja, amely dugóhúzóba szédítette a világpiacot, és utána nem volt menekvés: minden nagy bankot meg kellett menteni állami pénzzel. Ha nem lesz hitelt érdemlő, megnyugtató egyetértés Európában Görögország ügyében - mint ahogy a Lehman Brotherst is kihagyták a bankmentésből -, akkor nem lehet tudni, meddig terjednek majd a rengéshullámok azok között az országok között, amelyeknek kormányai költekezéssel próbálták kivásárolni magukat a gazdasági világválságból.

Mint arról a múlt héten beszámoltunk, az összes adóskategória közül az államadósok kilátásait ítélik meg a legborúsabban a kötvénypiaci befektetők a Fitch Ratings Londonban ismertetett negyedéves befektetői felmérése szerint. Részletek >>>
Az Egyesült Államok államháztartási hiánya is 10 százalék körül van, ezért a nemzetközi tartalékvaluta, a dollár ma éppolyan "biztos menedék", mint Pearl Harbor volt 1941-ben - mondják némi éllel New York-i befektetési szakemberek.

Miután Németország és az euróövezet gazdasági kilábalása a tavalyi utolsó negyedévben váratlanul megtorpant - amint az EU statisztikai hivatala a múlt hét végén közölte -, a most következő héten a makrogazdasági adatokra is érzékenyen fülelni fognak a piacokon. Szerdán várhatók a legújabb lakásépítési és ipari termelési adatok az Egyesült Államokból.

Nem csak Európa "rossz tanuló"?

A múlt héten a New York-i értéktőzsde irányadó mutatója, a Dow Jones ipari átlag és az S&P 500-as gyűjtőmutató közel 1 százalékot nyert, a Nasdaq piac összetett mutatója 2 százalékkal javult. Mindazonáltal valamennyien több mint 3 százalékkal alacsonyabban vannak, mint tavaly év végén, és még messzebb a január közepén elért, 15 havi csúcsoktól. A nagyobb nyugat-európai piacok fő mutatói 5-8 százalékkal maradnak el a tavaly év végi értéküktől.

Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
És ha mindez nem lenne elég, akkor arra is lehet emlékezni, hogy a múlt héten Ben Bernanke Fed-elnök ismét figyelmeztetett mindenkit, a rendkívül engedékeny és likviditásnövelő pénzügypolitika nem tarthat örökké, a világgazdaság reménységévé előlépett Kínában a központi bank pedig, szintén a múlt héten, idén már másodszor emelte a kereskedelmi bankok kötelező tartalékolását, megelőzendő a gazdaság túlhevülését.

A görög dráma - az EU most erős üzenetet fogalmazhat meg

Kockázatok - a Credit Suisse rólunk sem feledkezett meg. Részletek >>>
A nehéz pénzügyi helyzetbe került Görögország lesz a fő téma az euróövezet pénzügyminisztereinek hétfő esti brüsszeli megbeszélésén, majd kedden, az összes uniós ország részvételével tartandó pénzügyminiszteri tanácskozáson is.

A február 11-i kötetlen EU-csúcstalálkozó résztvevői támogatásukról biztosították, ugyanakkor további erőfeszítésekre szólították fel Athént, hogy tegye rendbe költségvetését, hiszen a görögök fizetési nehézségei alááshatják az egész eurózóna stabilitását.

Az állam-, illetve kormányfők nem konkretizálták, milyen segítségre számíthat tőlük Görögország, azt azonban világossá tették, hogy "szoros felügyelet alá helyezik" az országot.

Csattanós pofon előtt áll az euróövezet
Az Európai Bizottság tavaly őszi becslése szerint  2009-ben a GDP-hez képest 12,75 százalékra nőtt a görög költségvetési hiány, az ország eladósodottsága pedig meghaladta a 113 százalékot - az unión belül elfogadhatónak tekintett 3 százalék, illetve 60 százalék helyett. Az EU legfőbb végrehajtó testülete most olyan - nem a bevételnövelésre, hanem a kiadáscsökkentésre összpontosító - intézkedéseket vár Athéntól, amelyek az idén és jövőre egyaránt legalább 3,5 százalékponttal, 2012-ben pedig legalább 2,5 százalékponttal csökkentik a deficitet, és így 2012 végére a deficit 3 százalék alá süllyedhet.

A legsürgősebb intézkedéseket a brüsszeli bizottság szerint legkésőbb május 15-ig meg kell hoznia az athéni kormánynak. Ehhez már március 16-ig össze kell állítani az idén tervezett intézkedések menetrendjét. Az EU március közepén, majd május közepén újra áttekintené a helyzetet, ezután pedig negyedévenként ellenőrizné, miként a alakulnak a folyamatok. A túlzott deficit miatt eljárás alá vont országok esetében általában csak félévente szoktak állapotfelmérést végezni.

Görögország feladta a leckét az EU-nak
Javítottak a lett kilátásokon
Akció indul: helyrepofozzák Görögországot
Arany: a bátrak már halászhatnak a zavarosban
Az államadósságok aggasztják a befektetőket
Riadó: már Olaszország is elkapta a görög járványt

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG