Elemzők szerint a befektetők arra kíváncsiak, hogy a görög megoldás, bármi lesz is az - kölcsön vagy csak nagyobb odafigyelés vagy bármi más -, mit üzen a hasonló problémák kezelését illetően a világnak, azaz mire lehet számítani Portugália, Spanyolország, Olaszország, Írország és ki tudja még, hány ország adósságproblémái körül.
A piacok idegesen várnak: a mostani helyzetet számos elemző a Lehman Brothers befektetési bank 2008 őszi csődjéhez hasonlítja, amely dugóhúzóba szédítette a világpiacot, és utána nem volt menekvés: minden nagy bankot meg kellett menteni állami pénzzel. Ha nem lesz hitelt érdemlő, megnyugtató egyetértés Európában Görögország ügyében - mint ahogy a Lehman Brotherst is kihagyták a bankmentésből -, akkor nem lehet tudni, meddig terjednek majd a rengéshullámok azok között az országok között, amelyeknek kormányai költekezéssel próbálták kivásárolni magukat a gazdasági világválságból.
Mint arról a múlt héten beszámoltunk, az összes adóskategória közül az államadósok kilátásait ítélik meg a legborúsabban a kötvénypiaci befektetők a Fitch Ratings Londonban ismertetett negyedéves befektetői felmérése szerint. Részletek >>> |
Miután Németország és az euróövezet gazdasági kilábalása a tavalyi utolsó negyedévben váratlanul megtorpant - amint az EU statisztikai hivatala a múlt hét végén közölte -, a most következő héten a makrogazdasági adatokra is érzékenyen fülelni fognak a piacokon. Szerdán várhatók a legújabb lakásépítési és ipari termelési adatok az Egyesült Államokból.
Nem csak Európa "rossz tanuló"?
A múlt héten a New York-i értéktőzsde irányadó mutatója, a Dow Jones ipari átlag és az S&P 500-as gyűjtőmutató közel 1 százalékot nyert, a Nasdaq piac összetett mutatója 2 százalékkal javult. Mindazonáltal valamennyien több mint 3 százalékkal alacsonyabban vannak, mint tavaly év végén, és még messzebb a január közepén elért, 15 havi csúcsoktól. A nagyobb nyugat-európai piacok fő mutatói 5-8 százalékkal maradnak el a tavaly év végi értéküktől.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron |
A görög dráma - az EU most erős üzenetet fogalmazhat meg
Kockázatok - a Credit Suisse rólunk sem feledkezett meg. Részletek >>> |
A február 11-i kötetlen EU-csúcstalálkozó résztvevői támogatásukról biztosították, ugyanakkor további erőfeszítésekre szólították fel Athént, hogy tegye rendbe költségvetését, hiszen a görögök fizetési nehézségei alááshatják az egész eurózóna stabilitását.
Az állam-, illetve kormányfők nem konkretizálták, milyen segítségre számíthat tőlük Görögország, azt azonban világossá tették, hogy "szoros felügyelet alá helyezik" az országot.
Csattanós pofon előtt áll az euróövezet |
A legsürgősebb intézkedéseket a brüsszeli bizottság szerint legkésőbb május 15-ig meg kell hoznia az athéni kormánynak. Ehhez már március 16-ig össze kell állítani az idén tervezett intézkedések menetrendjét. Az EU március közepén, majd május közepén újra áttekintené a helyzetet, ezután pedig negyedévenként ellenőrizné, miként a alakulnak a folyamatok. A túlzott deficit miatt eljárás alá vont országok esetében általában csak félévente szoktak állapotfelmérést végezni.
Görögország feladta a leckét az EU-nak
Javítottak a lett kilátásokon
Akció indul: helyrepofozzák Görögországot
Arany: a bátrak már halászhatnak a zavarosban
Az államadósságok aggasztják a befektetőket
Riadó: már Olaszország is elkapta a görög járványt
MTI, Privátbankár