McCreevy - mint arról a Handelsblatt című lap pénteken beszámolt - levélben tudatta Peer Steinbrück pénzügyminiszterrel, hogy a mulasztások miatt Németországot büntető eljárás megindítása fenyegeti. A biztos szerint a szükséges jogi lépések jelentik az egyetlen választást, mivel Berlin "megfeledkezett" a pénzmosás elleni uniós irányelveknek a nemzeti jogrendszerbe történő átültetéséről. Chalie McCrevy arra is emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság többszöri megkeresésére Németország egyetlen ízben sem választolt.
A bizottság korábbi döntése alapján a szóban forgó intézkedések nemzeti jogharmonizációjára 2007 december vége volt a határidő. A Handelsblatt információi szerint csekély vigaszt jelenthet Németország számára, hogy nem egyedül került a vádlottak padjára, hanem több más tagállam is hasonló mulasztásokat követett el. Konkrét országokat ugyanakkor a tekintélyes üzleti és politikai napilap nem említett, utalt azonban arra, hogy az érintetteket az első körben bírósági eljárás és meglehetősen súlyos pénzbüntetés fenyegeti.
Az Európai Bizottság korábbi határozata elsősorban a különböző terrorcsoportok, valamint általánosságban a szervezett bűnözés finanszírozásának megakadályozását célozza. Ennek keretében mindenekelőtt a bankok, az ingatlanközvetítők, továbbá az ügyvédek, valamint a játékkaszinók számára kötelezően írja elő, hogy szigorúan vizsgálják ügyfeleik személyi azonosságát, s a pénzmosás, valamint esetleges terrorista háttér gyanúja esetén azonnal tegyenek jelentést a hatóságoknak. A különböző banki transzakciók szabályait is erősen szigorították.
A pénzmosás, továbbá a terrorizmus finanszírozása elleni harc az Európai Unió számára kulcsfontosságú - szögezte le a Berlinbe érkezett levél, amelyre a kormány egyelőre még nem reagált.
Segítenek az adócsalásban a svájci bankok?
Ügyvédje szerint Rejtő E. Tibor ártatlan
Uniós pénzekre utaznak a pénzmosók
Vége a trükközésnek: felszámolják a banktitkokat
MTI