1p
A jövő évre a korábban várt 4,2 százalék helyett 4,1 százalék éves átlagos inflációt prognosztizál az MNB, az elemzők nem estek hanyatt. Marad a 3%-os cél.
Erre az évre továbbra is 6,3 százalék, a jövő évre pedig a korábban várt 4,2 százalék helyett 4,1 százalék éves átlagos inflációt prognosztizál a Magyar Nemzeti Bank hétfőn kiadott inflációs felülvizsgálati jelentésében.

Piaci elemzők szerint a vártnak megfelelő döntés volt, hogy nem változott a jegybank és a kormány közös 3 százalékos inflációs célja.

Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője szerint teljesen a vártnak megfelelő és helyes döntés volt az, hogy megerősítették a 3 százalékos középtávú inflációs célt. Az elemző szerint a döntés üzenete az, hogy a monetáris tanács továbbra is úgy ítéli meg: 2010-re elérhető a középtávú inflációs cél. Ez megerősíti azt a várakozást, hogy a kamatemelési ciklusnak vége van, és a következő lépés már valószínűleg a kamatszint mérséklése lesz.

A kamatcsökkentéssel kapcsolatban a kérdés az időzítés, amit nagy mértékben befolyásol a globális energiahordozó- és alapanyagárak, illetve a forint árfolyamának alakulása - fejtette ki Trippon Mariann. Véleménye szerint, ha folytatódnak az elmúlt időszak tendenciái, azaz az energiaárak nem pattannak vissza a korábbi csúcsokra, az olajár 110-120 dollár körül stabilizálódik, a forint pedig erős marad, akkor az év végén már komolyan szóba kerülhet az első kamatcsökkentés lehetősége.

Barcza György, a K and H Bank vezető elemzője szerint az állampapírpiaci hozamok csökkenése is jól jelzi, hogy a piac hitelesnek tartja a 3 százalékos inflációs várakozást 2009 végére, illetve 2010 elejére. Megjegyezte, hogy a kijelölt inflációs cél elsősorban csak a 2009-es költségvetés elfogadása után válhat reálissá, hiszen addig a politikai szféra számos meglepetést tartogathat még.

Míg korábban az is kérdéses volt, hogy egyáltalán megállítható az infláció növekedése, addig - jórészt az MNB kamatemeléseinek köszönhetően - mára stabilan csökkenő pályára állt az infláció. A következő években így már csak az marad a kérdés, hogy mekkora marad a csökkenés - fejtette ki az elemző. Barcza György úgy véli, az MNB a jelenlegi gazdaságpolitikájával megpróbálja semlegesen irányítani a piacot, és a közeljövőben nem lehet számítani komolyabb beavatkozásra.

Simor: a különböző hatások kiütötték egymást

Az inflációs előrejelzés kapcsán az elnök kifejtette: "A májushoz képest változatlan eredmény annak tudható, hogy minden változott, de a különböző hatások kiütötték, semlegesítették egymást". A jegybanki stáb azt a szabályt követi, hogy az olajárnál illetve az euró/forint árfolyamnál az előző hónap átlagából indul ki. Így például 2010-re a  mostani prognózis 137 dolláros árral számolt, ami májusban még 104 dollár volt - mondta Simor András, hozzátéve hogy jelenleg már ismét lejjebb van az olaj ára, mint júliusban volt.

Ezzel ellentétesen mozgott a forint, hiszen 2010-re májusban 254 forintos euróárfolyammal kalkulált a stáb, az új prognózisban viszont az 232 forintos euróárfolyammal - magyarázta az elnök. "Úgy tűnik, hogy az elmúlt hónapokban szigorúbb monetáris politikával sikerült a globalizációs inflációs sokkot ellensúlyozni - összegezte a folyamatot az MNB vezetője.

 

A jegybank mai bejelentései

Ez év decemberére 5,4 százalékos, a jövő év végére 3,7 százalékos fogyasztói árindexet vár a jegybank, a középtávú 3,0 százalékos infláció 2010 második negyedévére érhető el.

Bár a magyarországi nagyvállalatok nagy nyomást helyeznek a döntéshozókra a monetáris politika lazítása érdekében, még sem várták az elemzők, hogy a 2009-ig előrejelzett inflációs célon az MNB és a kormány változtasson. Igazuk lett, Veres János, pénzügyminiszter és Simor András, az MNB elnöke ma jelentették be, hogy továbbra is 3% az inflációs cél, 2010-ig.

Az éves átlagos infláció 2006-ban 3,9 százalék, 2007-ben 8 százalék volt.

Elmaradt a meglepetés: 8,5% az alapkamat
A Magyar Nemzeti Bank hétfőn közzétett inflációs jelentésében 2008-ra 2,2 százalékos GDP-növekedést prognosztizál, akárcsak ez év májusában. Az idei export növekedését 10,1 százalékra, míg az import bővülését  8,8 százalékra várják a jegybank szakértői.

A most ismételten kitűzött 3,0 százalékos inflációs célt a lehető legnagyobb gazdasági növekedés mellett kell megvalósítani - mondta  Veres János pénzügyminiszter és Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke egybehangzóan hétfőn tájékoztatón.

A GDP-bővülést 2009-re 2,6 százalékra valószínűsítik, míg az export növekedését 7,4 százalékra, az import bővülését 7,5 százalékra jövendölik.

A jegybanki alapkamat, a várakozásoknak megfelelően, 8,5% maradt.

Kóka: ezermilliárd a minimum
Adócsökkentés: hat nap múlva fellebben a fátyol 
Illetéktörvényen kívüli a külföldre utalás
Össztűz az adócsomagra: félreértés az egész?
Az APEH törvényesen fehéríti a gazdaságot

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG