Piaci elemzők szerint a vártnak megfelelő döntés volt, hogy nem változott a jegybank és a kormány közös 3 százalékos inflációs célja.
Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője szerint teljesen a vártnak megfelelő és helyes döntés volt az, hogy megerősítették a 3 százalékos középtávú inflációs célt. Az elemző szerint a döntés üzenete az, hogy a monetáris tanács továbbra is úgy ítéli meg: 2010-re elérhető a középtávú inflációs cél. Ez megerősíti azt a várakozást, hogy a kamatemelési ciklusnak vége van, és a következő lépés már valószínűleg a kamatszint mérséklése lesz.
A kamatcsökkentéssel kapcsolatban a kérdés az időzítés, amit nagy mértékben befolyásol a globális energiahordozó- és alapanyagárak, illetve a forint árfolyamának alakulása - fejtette ki Trippon Mariann. Véleménye szerint, ha folytatódnak az elmúlt időszak tendenciái, azaz az energiaárak nem pattannak vissza a korábbi csúcsokra, az olajár 110-120 dollár körül stabilizálódik, a forint pedig erős marad, akkor az év végén már komolyan szóba kerülhet az első kamatcsökkentés lehetősége.
Barcza György, a K and H Bank vezető elemzője szerint az állampapírpiaci hozamok csökkenése is jól jelzi, hogy a piac hitelesnek tartja a 3 százalékos inflációs várakozást 2009 végére, illetve 2010 elejére. Megjegyezte, hogy a kijelölt inflációs cél elsősorban csak a 2009-es költségvetés elfogadása után válhat reálissá, hiszen addig a politikai szféra számos meglepetést tartogathat még.
Míg korábban az is kérdéses volt, hogy egyáltalán megállítható az infláció növekedése, addig - jórészt az MNB kamatemeléseinek köszönhetően - mára stabilan csökkenő pályára állt az infláció. A következő években így már csak az marad a kérdés, hogy mekkora marad a csökkenés - fejtette ki az elemző. Barcza György úgy véli, az MNB a jelenlegi gazdaságpolitikájával megpróbálja semlegesen irányítani a piacot, és a közeljövőben nem lehet számítani komolyabb beavatkozásra.
Simor: a különböző hatások kiütötték egymást
Az inflációs előrejelzés kapcsán az elnök kifejtette: "A májushoz képest változatlan eredmény annak tudható, hogy minden változott, de a különböző hatások kiütötték, semlegesítették egymást". A jegybanki stáb azt a szabályt követi, hogy az olajárnál illetve az euró/forint árfolyamnál az előző hónap átlagából indul ki. Így például 2010-re a mostani prognózis 137 dolláros árral számolt, ami májusban még 104 dollár volt - mondta Simor András, hozzátéve hogy jelenleg már ismét lejjebb van az olaj ára, mint júliusban volt.
Ezzel ellentétesen mozgott a forint, hiszen 2010-re májusban 254 forintos euróárfolyammal kalkulált a stáb, az új prognózisban viszont az 232 forintos euróárfolyammal - magyarázta az elnök. "Úgy tűnik, hogy az elmúlt hónapokban szigorúbb monetáris politikával sikerült a globalizációs inflációs sokkot ellensúlyozni - összegezte a folyamatot az MNB vezetője.
A jegybank mai bejelentései
Ez év decemberére 5,4 százalékos, a jövő év végére 3,7 százalékos fogyasztói árindexet vár a jegybank, a középtávú 3,0 százalékos infláció 2010 második negyedévére érhető el.
Az éves átlagos infláció 2006-ban 3,9 százalék, 2007-ben 8 százalék volt. Elmaradt a meglepetés: 8,5% az alapkamat |
A most ismételten kitűzött 3,0 százalékos inflációs célt a lehető legnagyobb gazdasági növekedés mellett kell megvalósítani - mondta Veres János pénzügyminiszter és Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke egybehangzóan hétfőn tájékoztatón.
A GDP-bővülést 2009-re 2,6 százalékra valószínűsítik, míg az export növekedését 7,4 százalékra, az import bővülését 7,5 százalékra jövendölik.
A jegybanki alapkamat, a várakozásoknak megfelelően, 8,5% maradt.
Kóka: ezermilliárd a minimum
Adócsökkentés: hat nap múlva fellebben a fátyol
Illetéktörvényen kívüli a külföldre utalás
Össztűz az adócsomagra: félreértés az egész?
Az APEH törvényesen fehéríti a gazdaságot
MTI