A nemzetközi pénzügyi válság hatása Magyarországot elsődlegesen nem érinti, de a várható lassuló növekedés indokolja, hogy a kormány a vállalkozások élénkítésére lépéseket tegyen - mondta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter a többnyire a kis- és középvállalkozói szektort érintő vállalkozásélénkítő csomagot bejelentő kormányszóvivői tájékoztatón.
Elmondta, hogy az élénkítő csomagnak összességében 800 milliárd forint hatása lesz, de a költséget tekintve 250-300 milliárd forintot tesz ki az uniós források felhasználása, a többit a garancianyújtás révén a piacon megjelenő hitelbővülés adja.
Bajnai Gordon kifejtette: az európai uniós gazdaságfejlesztési pályázatok nyerteseinek visszamenőleg 1 százalékponttal csökkentik a növekedési elvárást. A kiírásra kerülő új pályázatokon az eddig meghatározottnál nagyobb árbevétel-csökkenés mellett is indulhatnak a vállalkozások.
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv mikrohitelezési programban a felvehető maximális keretet 6 millió forintról 10 millió forintra, az eddigi 5 év futamidőt 10 évre növelik, és egy hónapra csökken a két forgóeszközhitel felvétele közötti eddigi fél éves kivárási idő.
A miniszter úgy becsülte, hogy a közvetítő szervezetektől függően október végétől, november elejétől már az új feltételekkel juthatnak hozzá a mikrohitelhez a vállalkozások.
Bajnai Gordon elmondta: a Magyar Fejlesztési Bankkal közösen 50 milliárd forint refinanszírozási hitelkeretet hoznak létre a kereskedelmi bankok számára, amelyből a kis- és középvállalkozásoknak nyújthatnak kedvező feltétel mellett hitelt 10-100 millió forint között. A konstrukció két hónapon belül elérhető lesz.
A miniszter a csomag részeként említette, hogy hitelgaranciát nyújt a kormány a kereskedelmi bankokon keresztül 100 millió forint hitelig, a hitelösszeg akár 80 százalékáig. Utalt arra, hogy a K&H Banknál már elindult ez a lehetőség, és további bankok bekapcsolódására számítanak.
A miniszter közölte: az Európai Bizottság jóváhagyta a 45 milliárd forint kockázati tőkeprogram magyarországi indítását uniós források felhasználásával. Az alapkezelők versenyben történő kiválasztása után, várhatóan 2009 tavaszától lesz elérhető a vállalkozások számára ez a lehetőség.
Bajnainak is van mentőcsomagja
Kezdhetünk félni: drámai jóslat Londonból
Saját butaságunknak is köszönhetjük a válságot
Vége Amerika uralmának
A 700 milliárd segíti a forintpiacot is
USA: a mentőcsomag még küzd a túlélésért
MTI