A kormányszóvivői tájékoztatón kiosztott anyag szerint a kiemelt, úgynevezett súlyponti kórházból 31 lesz az országban, a korábban napvilágot látott munkaanyagok szerinti 48-50 intézménnyel szemben. Budapesten kiemelt fekvőbeteg-intézmény lett a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet, az Országos Onkológiai Intézet és a Semmelweis Egyetem klinikái, valamint összevonva a MÁV, a Belügyminisztérium Kórháza, a Honvéd Kórház és az Országos Gyógyintézeti Központ.
Molnár Lajos tájékoztatása szerint a kiemelt kórházakban a legmodernebb technikával és nagy tapasztalatú orvossal biztosítják a súlyos vagy speciális ellátást igénylők kezelését. A jövőben csak ezekben az intézményekben kezelhetnek daganatos beteget, vagy itt végezhetnek szívműtétet és szervátültetést. A kiemelt, súlyponti kórházak egyben sürgősségi centrumok is, de kötelesek bizonyos időn belül ágyat biztosítani nagyobb vészhelyzetek (katasztrófa, járvány) esetére.
Arról, hogy milyen szempontok alapján döntötték el, hogy mely intézmény legyen kiemelt kórház, Molnár Lajos elmondta: a jelenlegi felszereltség, szakmai felkészültség, és a későbbi fejlesztések befogadása, a sokoldalúság, és a megközelíthetőség volt a fő szempont. A területi kórházak általános ellátást fognak a jövőben nyújtani, illetve ezekre pályázhatnak kapacitással, ám ezekben az intézményekben a jövőben hangsúlyosabb lesz a rehabilitáció és a krónikus ellátás. A járóbeteg-ellátás ezen területi kórházak köré szerveződik - folytatta a tárcavezető. Ezen egészségügyi központokban működhet például az egynapos sebészet, és a szakrendelések többsége is, amelyeket a jövőben fejleszteni fognak.
A kiosztott sajtóanyag szerint a hét régióban összesen 42.073 a felosztható aktív és krónikus ágyszám. Molnár Lajos hozzátette: a 2007-2013 uniós költségvetési periódusban az egészségügy mintegy 400 milliárd forinthoz juthat az átalakításhoz.
Mikola István, az Orbán-kormány volt egészségügyi minisztere szerint a kormány döntése tragikus a magyar társadalomra nézve, és sokak számára a gyógyulás elvesztését jelenti. Mint mondta, meglepetéssel tapasztalták, hogy az előzetes tervekhez képest az 50 kiemelt kórházból csak 31 maradt, bár - jegyezte meg - ebbe a körbe Veres János pénzügyminiszternek népegészségügyi adatokra hivatkozva sikerült belobbiznia körzetének, Szabolcs megyének egyik intézményét, a fehérgyarmati kórházat.
A listáról lemaradt kórházakat gyakorlatilag lassú agóniára ítélik, mondván, hogy krónikus vagy rehabilitációs ágyak maradnak benne - tette hozzá a fideszes politikus. Mikola István óriási társadalmi elégedetlenséget jósolt a kormány lépése nyomán.
Egészségügyi verseny: nagy az egyetértés (hanganyag)
Draskovics: áprilistól csak az életmentésért nem kell fizetni
Kockázatok és mellékhatások - de kit érdekelnek?
Világelső a magyar klónegér