A kutatók továbbra is 6-7 százalékos gazdasági visszaesésre számítanak az idén, jövőre stagnálást várnak. Megállapították, hogy a magyar gazdaság valószínűleg túl van a visszaesés mélypontján, a IV. negyedévben az előző negyedévhez képest már minimális növekedés valószínű, az előző év azonos időszakához képest azonban csak 2010 második félévében várható - szerény - gazdasági bővülés.
Az iparban idén eddig csak a bányászat és az egyéb feldolgozóipar volt képes növekedésre. Belföldre a gyógyszeripar, exportra az élelmiszeripar is emelni tudta értékesítését. A mezőgazdasági termelés - nagyrészt a kalászos gabonák mintegy 25 százalékos, időjárás okozta terméscsökkenése miatt - ugyancsak jelentősen visszaesik idén.
Az import az exportnál is sokkal erőteljesebben esik vissza a belföldi kereslet csökkenése következtében. A magyar gazdaság 2009-ben nem vesz igénybe külső nettó finanszírozási forrást, mert a felvett hiteleket vagy a devizatartalék növelésére, vagy korábbi hitelek visszafizetésére fordítja.
A munkanélküliség már a harmadik negyedévben kétszámjegyűvé vált (10,3 százalék), az év végén részben szezonális okokból, részben a visszaesést késve követő foglalkoztatás-csökkenés, valamint a közmunkák kifutása miatt 11 százalék körül lehet. Jövőre a második negyedévtől várható csökkenés.
A bruttó keresetek az első nyolc hónapban 1,3 százalékkal emelkedtek. Az szja-sávhatár július 1-től érvényes - év elejéig visszamenőleges hatású - eltolása következtében a nettó keresetek az első félévi 1 százalékos emelkedés után július-augusztusban 3,5 százalék körül nőttek. A reálkeresetek 2 százalék körüli csökkenése azonban - mivel az infláció is július 1-től kezdett ismét gyorsulni - május óta stabil. Az év egészében a reáljövedelmek 4-5 százalékos csökkenése valószínű a munkanélküliség emelkedése, a 13. havi nyugdíjak megszüntetése, valamint a családtámogatások nominális befagyasztása miatt. Jövőre a reáljövedelmek stagnálása várható.
Az államháztartás hiánya 2009-ben a nagyfokú gazdasági visszaesés ellenére a GDP 3,9 százaléka körül lesz. 2010-re a hivatalosan megcélzotthoz hasonló, 3,8 százalékos deficit várható. Ennél érdemben nagyobb hiányt a nemzetközi pénzpiac aligha tolerálna. Elképzelhető viszont, hogy az állami cégek adósságállományát a következő kormány - más választási évek gyakorlatához hasonlóan - konszolidálja, ami egyszeri tételként emeli meg a hiányt. Az érintett cégek működésének reformja esetén ezt a nemzetközi pénzvilág elfogadhatja - jegyzik meg.
11,5 milliárdos többlet októberben
Büdzsé: igent mondtak a számokra
A Fidesz 450 milliárd forintot mozgatna meg
Bajnai: az emberekbe fektetünk
Mi a válságban is ugyanannyit dolgozunk
Magyar euró: ketyeg az óra, jön a Big Bang!
MTI