Robert Zoellick a G7 pénzügyi vezetőinek hét végi washingtoni tanácskozása előtt úgy vélte, hogy a pénzügyi világválság "ébresztő", amely több országra kiterjedő szélesebb együttműködést igényel.
"A G7 nem hatékony" - mondta Zoellick az Egyesült Államokat, Kanadát, Nagy-Britanniát, Németországot, Franciaországot, Olaszországot és Japánt magában foglaló csoportra utalva. Hozzátette: rugalmas, nem pedig merev és központosított rendszerre van szükség.
Zoellick szerint az új vezető csoportban jelen kellene lenniük Kína, India, Brazília, Dél-Afrika, Szaúd-Arábia és Oroszország pénzügyi vezetőinek is. A résztvevő országok számát nem kellene rögzíteni, hanem idővel az igényeknek megfelelően rugalmasan módosítani.
A csoport Zoellick reformtervei szerint a világ GDP-jének 70 százalékát, összlakosságának 56 százalékát, a világ energiatermelésének 62 százalékát, a világ legnagyobb széndioxid-kibocsátóit, a legnagyobb donor országokat és a legjelentősebb tőke-, áru- és valutapiaci szereplőit képviselné.
Veres: az EU fogjon össze a válság ellen!
A magyar politika profitálhat a válságból?
Prága: az a korrekt, ha mindenki szív
Elvérzik a Londoni Értéktőzsde?
Óránként milliárdos veszteségekkel jár a gazdagság
MTI