Ez az összeg már jóval túl van azon a határon, amikor még érdemes számolgatni, egycentesekből, egydollárosokból vagy százdollárosokból kirakva hányszor érné körbe a Földet. Ahhoz, hogy a súlyát megpróbáljuk átérezni, más módszerekhez kell folyamodnunk.
A NASA a 2009-es pénzügyi évben számos küldetést indít a világűrbe, sok száz embert alkalmaz, hogy működtesse űrteleszkópjait, földi és marsi járműveit, oktatási és PR-osztályát. Az űrügynökség mindezt 17,6 milliárd dollárból teszi - ez mindössze 2,5 százaléka a pénzügyi mentőövnek szánt összegnek. A negyvenszeres pénzzel vélhetőleg alaposan felgyorsítható lenne akár egy Marsraszállás programja is...
Az amerikai Nemzeti Tudományos Alapítvány (NSF) éves költségvetése 6,06 milliárd dollár. Ebből finanszírozzák többek között a csillagászati, kémiai, anyagtudományi, számítástechnikai, mérnöki, földtani, nanotechnológiai, fizikai kutatásokat több mint 1900 egyetemen és intézetben, szerte az Egyesült Államokban. Az emberiség szempontjából igen jelentős folyamatok támogatása azonban még mindig eltörpül a szóban forgó összeghez képest - ahhoz, hogy a közelébe érjünk, át kell pillantanunk az igazi nagypályákra, a háborús és védelmi ügyek területére.
A 2003 és 2009 közötti időszakra az amerikai kongresszus összesen 606 milliárd dollárt irányoz elő az iraki háborúval kapcsolatos katonai akciók és más tevékenységek finanszírozására. A 2008-as év teljes amerikai katonai költségvetése 481,4 milliárd dollárt tesz ki.
Szociális kiadásokra évente 608 milliárd dollárt költenek az Egyesült Államokban. |
Természetesen senkinek sincs annyi pénze, hogy egyedül kiköhögje a teljes összeget. A Forbes legfrissebb 400-as gazdaglistáján szereplők viszont összedobhatnák a pénzt: összvagyonuk 1,57 billió dollárra tehető, tehát némi zsebpénz azért még egy ekkora akció után is maradna a zsebükben.
Magyarra lefordítani a hatalmas összeget igazából lehet, de szintén nem érdemes. Ki tudna ugyanis elképzelni 119 billió forintot, egyben? Egyszerűen nincs akkora összeg, amit magyar forintban szokás kifejezni, és összemérhető lenne az amerikai pénzügyi szektor mentőövével. A frissen benyújtott 2009-es költségvetési tervezet szerint az államhoz jövőre 13 332 milliárd forint folyik be és 14 308 milliárd forintot oszt szét. Több mint 8-szor ekkora összeg a tét jelenleg Amerikában. Jövőre 976 milliárdos deficitet tervez a Pénzügyminisztérium, ez 122-szer is kijönne a 700 milliárd dollárból.
Ha az Egyesült Államok puszta jófejségből minden magyar állampolgárt megdobna egy ezressel (dollárban, természetesen - ez forintban nagyjából 170 ezer lenne), durván 10 millió magyarral számolva az ehhez szükséges pénz még a másfél százalékát sem éri el annak az összegnek, amit a pénzügyi szektornak készülnek nyújtani. (Más kérdés, hogy az esetleges 170 ezres ajándékra nálunk minden bizonnyal kb. 70 százalékos rendkívüli adót vetne ki az állam, így meg nem érné meg a bosszúság...) Kellően
Ami biztos: az amerikai kongresszus felsőháza, a szenátus ma szavaz a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomagról. Akik pedig nyakig ülnek a bajban, abban reménykednek, hogy a talán már csütörtökön újonnan benyújtandó mentőcsomagot ezúttal már az alsóház is elfogadja.
Pénzügyi mentőcsomag: ma felülről próbálkoznak
Bush: napról-napra rosszabb a helyzet
Öveket bekötni: mozgásba lendülhetnek a kamatok!
Elérte Európát a gyilkos kór: félelem a piacokon
A fulladástól megvéd, de másra nem jó a mentőöv
Bush végre kimondta: válságban Amerika
Hogy lehet ekkora pénzt egyetlen emberre bízni?
Privátbankár, LiveScience