Így nem kérheti számon rajtuk senki, valóban arra használták-e föl a pénzt (vonatra, benzinre, lakásra), amire az jár. Több mint száz olyan képviselő van - pártállástól függetlenül -, aki 17-18 millió forint körüli összeget kapott ezeken a jogcímeken négy év alatt.
Az előző ciklusban a fideszes Lázár János vette föl a legtöbb pénzt költségtérítés címén. Összesen 18 millió 214 ezer 481 forintot. Költségtérítésként a hivatalosan megítélt összegnél egyetlen fillérrel sem vett fel többet - közölte a lappal Lázár. A honatya - Hódmezővásárhely polgármestere - elmondta, rajta kívül 102 képviselő kapott 2002 és 2006 között 17 millió forintnál több költségtérítést az országgyűléstől.
Akad, aki csupán néhány tízezerrel vett fel kevesebbet Lázárnál részben azért, mert közelebb lakik Budapesthez, így kevesebb a gépkocsival kapcsolatos költsége. A politikus úgy érvelt, bár nyilván előfordul, hogy ha valamelyik kormánypárti vagy ellenzéki képviselőtársa csupán a havi "benzinpénz" hetven százalékát használja fel, a többit nem adja vissza, ám egyébb költségekre biztosan elmegy ez az összeg.
Hozzátette, kár álszentnek lenni, amikor köztudott, hogy nálunk az uniós átlagnál jóval alacsonyabb a képviselői fizetés, ezért hallgatólagos megállapodás, hogy a csekély összeget a térítésekkel egészítik ki. Ami polgármesteri fizetését illeti a 23 megyei jogú város vezetője közül az övé a legalacsonyabb, mégis évek óta jótékonysági szervezeteket támogat a városban, október 1-től költségtérítést csak az országgyűlésben vesz fel.
Lázár nem ellenezné, ha támogatások összegével tételesen el kellene számolni. Rajta kívül azonban még több mint száz olyan - kormánypárti és ellenzéki egyaránt - képviselő van, aki hasonló összeget vett föl. Bár öten - az MSZP-s Csizmár Gábor, Kiss Péter, Kökény Mihály, az SZDSZ-es Horn Gábor és Magyar Bálint - csak 2002-ben kértek költségtérítést, fejenként 41 ezer forintot, amivel ők számítanak a legtakarékosabbaknak.
A szocialista Nyakó István például 18 millió 158 ezer 700 forintot kapott költségtérítésként. Nyakó elmondta, meghatározott, hogy milyen távolságon belül mekkora összeg jár a képviselőknek, az Országgyűlés Hivatala nem differenciál, ezt a pénzt utalja át. Megjegyezte, a tavaszi törvénymódosítással átlagosan 30-50 százalékkal csökkent a képviselők jövedelme.
Annyiban korlátozva vannak a honatyák, hogy nem jár támogatás szállásra, akinek van a fővárosban lakása, utazási támogatás annak, aki a belvárosban lakik. Az utazási költségekkel kapcsolatban tavaly egyébként az változott, hogy a fővárostól nem 100, hanem 50 kilométeres egységekben számolják a költségtérítés nagyságát.
Költségelő honatyák: havi 10 teletank fixszel...
Ezúttal félmilliót ért Szijjártó beszólása
Magyar EP-képviselő ment neki a mobilcégeknek