1p
A magyar gazdaság lassan kijön a válságból - hangzott el a GKI sajtótájékoztatóján, melyen a gazdaságkutató legfrissebb helyzetelemzésének és előrejelzésének adatait ismertették
A magyar gazdaság lassan kijön a válságból - hangzott el a GKI sajtótájékoztatóján, melyen a gazdaságkutató legfrissebb helyzetelemzésének és előrejelzésének adatait ismertették. A jövő évi államháztartási egyenleget nagy mértékben megdobja az államhoz átáramló magánnyugdíjpénztári vagyon, e nélkül azonban 4,8 százalékra emelkedne a GDP-arányos deficit. Kérdéses, hogy hogyan értékeli mindezt az EU

Az új kormány működésének első féléve a kormányzati mozgástér bővítéséért folytatott harcok története, ami jelentősen rontotta a pénzügyi körülményeket - vélik a GKI szakértői. Ez a forint gyengülésében, a kamatcsökkentési folyamat megakadásában, majd emelkedő ciklusba váltásában, a kockázati felárak emelkedésében, a tőkevonzó és növekedési képesség gyengülésében, a jogbiztonság és a nemzetközi tekintély eróziójában mutatkozik meg - olvasható a GKI elemzésének összefoglalójában. A magyar kötvények CDS-felára április óta folyamatosan emelkedik, novemberben már a román kockázati felárat is meghaladta. A GKI komoly veszélynek tarja, hogy a hitelminősítők fél-egy éven belül a bóvli kategóriába sorolják a magyar állampapírokat.

2010-ben azonban mindez a reálfolyamatokban alig tükröződik. A korábban előrejelzettnél valamivel nagyobb, 1,2% körüli gazdasági növekedés várható, ami jelentősen elmarad az EU 1,8 %-os átlagától. Ez annak következménye, hogy 2010-ben szinte csak a külső piacokra termelő és szolgáltató ágazatok, cégek termelése nőtt, a belföldi értékesítés emelkedése csak a második félévben kezdődött el.

Április végén kell benyújtani a konvergenciaprogramot Brüsszelnek, a február környékére beígért strukturális reformok időzítése vélhetően ehhez igazodik - véli Akar László, a GKI vezérigazgatója.
A morális válság elmélyült, gyakorta a félelem igazgat, a gazdaság különböző szereplőinek mozgása nehezen kiszámítható - hangzott el a sajtótájékoztatón. Kétséges, hogy a kormány intézkedéseinek fényében hogyan alakul az uniós túlzottdeficit-eljárás; a nyugdíjpénztári vagyon állami kasszába irányítása ugyan rövidtávon jelentős többletet generálhat az államháztartásban, középtávon viszont az EU vélhetőleg komoly strukturális deficittel számol a magyar gazdaságban. A jövő év elejére beígért költségvetési kiigazítás ellensúlyozhatja a negatív megítélést - véli Vértes András, a GKI Gazdaságkutató elnöke.

A GKI a 2011-re várt 2,9 százalékos GDP-arányos költségvetési deficitet elérhetőnek tartja, a beáramló nyugdíjpénztári vagyon 100 százalék közeli átlépési arány esetén akár 5 százalékos többletet is okozhat, ami azonban hosszú távon nyilvánvalóan nem tartható fenn. A nyugdíjpénztáraktól átáramló vagyon nélkül a GDP 4,8 százalékát is elérné a hiány. A gazdaságkutató szerint az EU a túlzottdeficit-eljárás során, illetve az új tavaszi gazdaságpolitikai szemeszter keretében a tőkefelélés nélküli számokat fogják értékelni. Mivel eszerint a 2011. évi költségvetési pálya a nyugdíjvagyon nélkül nem minősül fenntarthatónak, ezért az EU vélhetőleg komoly, strukturális átalakításokkal elért kiadáscsökkentési terveket fog elvárni.

A vagyon begyűjtése az érintett hazai állampapírok bevonása miatt 5 százalékos deficit-csökkenéshez vezethet. A vagyon többi eleme részben a 2011-es költségvetést finanszírozhatja, részben komoly kincstári tartalékot jelenthet egy olyan helyzetre, amikor a piaci államkötvény-finanszírozás esetleg nehezebbé válik. Az állami rendszerbe visszalépők lehetséges arányát firtató kérdésre Vértes András elmondta: ha minden szabály kiállja az alkotmányossági próbát, a jelenlegi helyzetben a legtöbb magánpénztár-tag - ha racionálisan, és nem érzelmek alapján dönt - csak a visszalépést választhatja.

Az áremelkedés üteme a GKI elemzése szerint 4 százalék körül ragad be. A kormány láthatólag az eddiginél magasabb, 3,5% körüli inflációs célt szeretne, a Monetáris Tanács új tagjainak kinevezését követően a cél emelése meg is történhet. Magyarország 2011 közepéig biztosan nem lép be az ERM-2 rendszerbe, így ebben a politikai ciklusban már nem lehet magyar euró. Az euró árfolyama 2011-ben 276 forint körül alakulhat, jelentős ingadozással - vélik. Az alapkamat jövőre 6% körülire emelkedhet, miközben az euró- és dollár kamatok is emelkedésnek indulnak - írják az elemzésben.

A GKI konjunktúraindexe utoljára 4 és fél éve volt ilyen magas. Az üzleti szférán belül minden ágazat várakozásai javultak. A lakosság egyre javuló várakozásai októberben érték el a csúcspontjukat, azóta magas szinten stagnálnak.
A munkavállalók a magas jövedelmi kategóriákban és a többgyermekes családoknál a bruttó kereset növekvő hányadát kapják kézhez 2011-ben. A gyermekkel nem rendelkező munkavállalók és a 290 ezer forintot el nem érő jövedelmű háztartások terhelése enyhén emelkedik jövőre. A GKI becslése szerint a bruttó keresetek 3,5%-kal, a nettó keresetek 6-6,5%-kal, a reálkeresetek 2,5% körül emelkednek. Jövőre csak az inflációt követik a nyugdíjak, így reálértékük nem változik, a családi pótlék reálértéke csökken. A reáljövedelem így kb. 1 százalékkal nőhet, amit akár 1 százalékkal is emelhet a magánnyugdíjpénztárak reálhozamának kifizetése. A szürkejövedelmek növekvő arányával együtt a GKI a lakossági reáljövedelem 2,5 százalék körüli emelkedésével számol.

Privátbankár - Gáspár András

Címkék: Cikkek

AJÁNLOTT VIDEÓK

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG