A helyszínen lévő mérőállomásuk adatai és modellezésük alapján a trópusi jég jóval 2040 után is látható lesz még. Az innsbrucki egyetem vezette kutatócsoport véleménye szerint a fehér hegycsúcs jövője a csapadékon és nem a hőmérsékleten múlik. "Mintegy öt évvel ezelőtt a Kilimandzsárót rendszerint a globális felmelegedés jelképeként használták. Ma már tudjuk, hogy ez igencsak leegyszerűsített nézőpont volt" - nyilatkozta Thomas Moelg kutató.
A felmérés az Európai Földtani Tudományok Egyesületének Közgyűlésén hangzott el. |
A kutatócsoport három automatizált eszközökkel felszerelt állomást használ a hegy tetején, ezek segítségével szerzi be folyamatosan az adatokat a hőmérsékletről, a légnyomásról, a napsugárzásról, a páratartalomról illetve a szélről.
Az egyik állomás a hegy tetején (a piros kör közepén lévő pötty)
Az 5895 méter magas csúcs, az a látvány, hogy csak három fokkal az Egyenlítőtől havat láthasson, több ezer turistát vonz évente Afrikába. |
Egyes tudósok olyan grafikonokat vázoltak fel, melyek a jégmező gyors pusztulását és teljesen csupasz hegyet vetítenek előre. Az innsbrucki csapat ennél sokkal optimistább. A gleccserek visszahúzódása az elmúlt száz évben is jellemző volt a Kilimandzsáróra, de a tudósok csak csak mostanra értették meg, hogyan is működik az a folyamat, ami a gleccser-klíma interakciót szabályozza Afrika legmagasabb hegyén - mondta Dr. Moelg.
A hófödte afrikai csúcs
Kutatásukban a csapadék hiányának jelentőségét (évente mintegy 250 milliméter csapadék esik) hangsúlyozzák a hőmérséklettel (-7 fok) szemben. Arra a következtetésre jutottak, hogy a gleccserek tömege 20 százalékos csapadékcsökkenés következtében negyedére csökken, sokkal inkább, mintha egy fokkal csökkenne a hőmérséklet a hegyen.
A kutatócsoport ugyanakkor kiemelte, hogy a Kilimandzsáró körül egyre szárazabbá váló kelet-afrikai klíma maga a globális felmelegedés egyik helyi hatása lehet. |
Ez megerősíti azt a nézetet, hogy az afrikai csúcs nem játszik jelentős szerepet a víztározásban, nemúgy, mint az Andok és a Himalája, ahol néhány alacsonyan fekvő város és mezőgazdasági rendszer a nyári olvadástól függ.
Veszélyben a világ leggyönyörűbb helyei - képek
Meddig folyik a Duna? Riadót fújtak
Síparadicsom épül a Himaláján
Mit hoz a klímaváltozás? Jót-rosszat egyaránt
Egyenlőtlenséget hoz a klímaváltozás
Az Északi-sarkot és Afrikát sújtja leginkább a klímaváltozás (hanganyag)
Forrás: BBC