Emlékérem az első magyar repülőgép-tervezőnek
Az első magyar gyártmányú repülőgép, a Libelle és tervezője, Adorján János emlékére bocsátott ki érmét pénteken a Magyar Nemzeti Bank Budapesten, a Közlekedési Múzeumban. Az 1000 forint címletű emlékérmét Adorján János repülőgép-tervező születésének 125. évfordulója alkalmából bocsátotta ki "Libelle repülőgép" elnevezéssel az MNB.
Az érme, amit Barátossy Györgyné, az MNB igazgatója bocsátott ki, része a 2005-ben elindított, "Magyarok szerepe a világ műszaki-tudományos fejlődésében" című sorozatnak. A "Libelle repülőgép" a "100 éves az első postaautó" és a "Ford T-modell" érméket követi a sorban.
Adorján János gépészmérnök, repülőgép-tervező, a hazai repülés egyik úttörő személyisége 1909-ben gróf Andrássy Géza támogatásával, Bleriot monoplánjának mintájára építette meg a Libelle (Szitakötő) nevű, kéthengeres (18,4 kW-os) Adorján-Dedics motorral szerelt gépét.
Első sikeres felszállását 1910. január 10-én hajtotta végre. A próbaút egyben az első olyan alkalom volt, amikor magyar pilóta magyar tervezésű és kivitelezésű repülőgéppel repült - olvasható a Magyar Nemzeti Bank ismertetőjében.A különleges, négyzet alakú emlékpénz Bitó Balázs művész tervei alapján készült. Előlapján a repülőgép motorja látható a légcsavar egy részletével, a hátlapot pedig a Libelle repülőgép díszíti. Szintén itt olvasható az "Adorján János az első sikeres magyar repülőgép tervezője" felirat, valamint Bitó Balázs tervezőművész mesterjegye.
Az érméből 20 ezer darab készül, ebből 10 ezret különleges, úgynevezett proof technológiával vernek. Ennek lényege, hogy az érme felülete tükörfényes, csak a minta felülete matt.