Energiaelosztóvá válhat hazánk
A kormány energiastratégiájának kitörési pontjaként Magyarország közép-európai tranzitelosztó központtá válhat a földgáz- és villamosenergia-szállítás területén - mondta Bencsik János, a Nemzetgazdasági Minisztérium energiaügyi államtitkára az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs konferencián, amelyet a Piac és Profit gazdasági magazin szervezett Balatonalmádiban.
Az Európai Unió 2030-ig tartó új energiastratégiájának alakítása a magyar elnökség alatt kezdődik meg, ebben a meglévő európai energetikai rendszerek összekapcsolása a legfontosabb feladat - mondta Bencsik János. A rendszerek jelenlegi állapota ugyanis nem teszi lehetővé a közép-európai energiapiac összekapcsolását - tette hozzá.
A konkrét beruházások kapcsán az államtitkár kiemelte: szerdán adták át a horvát-magyar 400 kilovoltos villamosvezetéket, a horvát-magyar határkeresztező gázvezeték összekapcsolása 2011 tavaszra készül el. Ezeknek a beruházásoknak a célja, hogy Magyarország közép-európai tranzitelosztó központtá váljon - húzta alá.
Bencsik János elmondta, hogy a kormány stratégiai céljai között szerepel a megújuló energiaforrások arányának növelése, az arány 2020-ig az uniós kötelezettségvállalásnak megfelelően 13 százalékról 14,6 százalékra emelkedik. Hozzátette: a kormány célja a hazai zöld gazdaság fejlesztése a belső piac élénkítésével. Az épületenergetikai fejlesztések például a kis- és középvállalkozások számára biztos belső piacot jelenthetnek.
A konferencia nyitóelőadásában Bencsik János kifejtette: ha a fogyasztói társadalom tartózkodása nem oldódik fel a fenntarthatósággal kapcsolatosan, esélyünk sem lesz arra, hogy jól éljünk. Rámutatott: a globális és helyi pénzügyi válság csak tünet, amelynek gyökere a természeti erőforrások területén az elmúlt 60-70 évben elkövetett "szabad rablás" volt. Az extra profit érdekében mesterségesen felkorbácsolt fogyasztói igényeket a korlátozott természeti erőforrásokból elégítették ki - fogalmazott Bencsik János.
Az államtitkár tájékoztatása szerint a klímakerettörvényt a parlament 2011 őszig elfogadja, a hosszú távú energiastratégia társadalmi vitája idén december 15-én indul el.
MTI