Az egyetemi docens a szünetelő kőolajimport kapcsán kifejtette, hogy Magyarország Európa egyik legkitettebb országa a vezetékhez kötött energiaforrások szempontjából. Emlékeztetett arra, hogy tavaly januárban az Ukrajna felőli földgáz-szállításban jelentkeztek gondok.
Az energiaellátás biztonságának fokozásához a jövőben jobban kell támaszkodni a nukleáris energiára - hangoztatta Aszódi Attila. Hozzátette, hogy emellett feltétlen szükség lenne csökkenteni az import földgáz felhasználást, és törekedni kell a gazdaságosan kihasználható megújuló energiaforrások elterjesztésére is.
Az atomenergia előnyeiről szólva közölte, hogy az atomerőművek működéséhez szükséges urán-üzemanyag politikai szempontból stabilabb országokból szerezhető be, mint a szénhidrogén tüzelőanyagok. Az igazgató lehetséges üzemanyag-exportőr országok között említette Oroszországon kívül Franciaországot, Angliát, és az Amerikai Egyesült Államokat.
Ráadásul a nukleáris üzemanyagból könnyebben lehet készleteket is felhalmozni - mutatott rá. Hozzátette, hogy amíg kőolajból csupán pár hónapra, addig nukleáris üzemanyagból több évre elegendő készlet tartalékolható. A Paksi Atomerőmű 2 évre elegendő friss üzemanyagot raktároz jelenleg, és ez a készlet szükség esetén könnyen tovább növelhető lenne, míg a kőolaj vagy a földgáz készlet további bővítése rendkívül költséges beruházásokat igényel.
Az igazgató közölte, hogy a mintegy 1.900 megawatt kapacitású PA-hoz hasonló teljesítményű, 1.600-1.750 megawatt kapacitású új atomerőművet a legfrissebb, nemzetközi tapasztalatok szerint 3 milliárd euróból lehetne megépíteni. Az új létesítménnyel az atomenergia áramtermelésen belüli 40 százalékos részesedése mintegy 70-75 százalékra emelkedne, megközelítve a 78 százalékos francia arányt.
Aszódi Attila megjegyezte, hogy jelenleg Európában Finnországban, Franciaországban, Bulgáriában létesülnek új atomerőművek, az USA-ban, Szlovákiában, Csehországban, Oroszországban pedig új egységek építését tervezik.
Tízmillió dollárnyi polóniummal mérgezték meg Litvinyenkót
Másfél éves késés 500 millió euróért
A jövő elkezdődött: fúziós reaktor épül
Oroszország belehúz az uránkitermelésbe
Biztonságosak a német atomerőművek
Rekordbírság a szabálytalan atomerőműnek