
Az előzetes adatok szerint az első negyedévben szezonális és naptárhatás-kiigazítás nélkül 6,4 százalékkal esett a bruttó hazai termék az előző év megfelelő időszakához viszonyítva – a Takarékbank várakozása a Bloomberg elemzői konszenzusához hasonlóan 7 százalékos visszaesés volt. A szezonális- és naptárhatásokkal történő korrekció után ennél jelentősen enyhébb, 4,7 százalékos lett a GDP zsugorodása, ami regionális összevetésben nem számít különösebben rossznak: a kiigazított adatok szerint a cseh gazdaság teljesítménye 3,4 százalékkal, míg a szlováké 6 százalékkal esett vissza 2008 első negyedévéhez képest az idei év első három hónapjában. (A román kiigazítatlan adat a magyarral megegyező: -6,4 százalék.)
A magyar gazdaság első negyedéves teljesítménye különösen a német gazdaságéval összevetve tűnik viszonylag elfogadhatónak: a német GDP 2008 első negyedévéhez viszonyítva 6,7 százalékkal, 2008 negyedik negyedévéhez képest pedig 3,8 százalékkal esett vissza (ez utóbbi érték a magyar esetben -2,3 százalék volt).

Az előzetes adatok a GDP komponenseinek alakulására vonatkozóan nem szolgálnak információval, a rendelkezésre álló időszaki termelési és fogyasztási statisztikákból azonban látható, hogy az ipar és a szolgáltatások hozzáadott értéke egyaránt csökkent. Másfelől a visszaeső reálbérek, a növekvő munkanélküliség és a jelentős költségvetési visszafogás
Brutális, de nem meglepő? Semmi váratlan nincs a GDP-ben |
Mi várható az év további részében?
A következő negyedévekben bizonyosan folytatódik a GDP zsugorodása, ám nem kizárt, hogy a visszaesés mértéke az első negyedéves adathoz hasonlóan némileg elmarad a korábbi várakozásoktól (Így kerülhetnénk vissza az élmezőnybe ). Az év közepétől enyhülő recesszióra számítunk a külpiaci enyhülésnek köszönhetően, miközben az EU által támogatott beruházások is egyre erősebb szerepet játszhatnak. Az első negyedévinél számottevően erősebb forint mérsékelheti a törlesztőrészleteket, ami annak ellenére is növelheti a lakosság elkölthető jövedelmét, hogy a reálbérek továbbra is esést mutatnak majd.
Szavazzon és mondja el véleményét! Ön milyen értékhatártól tartaná elfogadhatónak az ingatlanadó bevezetését? |
A hitelezési szigorítások ellenére is további hitelnövekedést lehetett tapasztalni a magyarországi háztartási hitelek nyújtása során. Mi az összefüggés a GDP és a hitelezés között? - részletek: ITT. |
Durvább a német recesszió - ez minket is hazavág
Király: kamatlábbal a valutaválság ellen!
Nem zuhant tovább az ipar
Már fél Európa ellen folyik eljárás - ellenünk nem
"Katasztrofális két negyedév"
Privátbankár