Azonban, - folytatja -, amikor 2010 nyarán újra szélesre tárultak előtte az európai csúcstalálkozóknak otthont adó szalonok ajtói, "gondterhelt arcélek, mélyen barázdált homlokok", a bizonytalan jövőről szóló beszédek, segítséget sürgető és válságtanácskozásokba süllyedő államférfiak és államasszonyok fogadták. "Mindehhez az euró eresztékeinek recsegése és ropogása adta a háttérzenét" - jegyzi meg. Összegzése szerint egy derűlátó korszak lezárult, egy küldetés véget ért, "egy nagy elhivatottság üzemanyagtartályai kimerültek, a hordozórakéták kényszerleszállást hajtottak végre".
Orbán Viktor szerint ugyanakkor nem érdemes méltatlankodni a sors igazságtalan és balszerencsés fordulata miatt, a nagy civilizáció, az ősi kultúrák, világbajnok gazdasági rendszerek életciklusa ugyanis már csak ilyen. "Magasba lendítő küldetések után válságos árapály, kétségekkel teli útkeresés, majd az új küldetésre való rátalálás katartikus, megerősítő és önbizalommal teli évei következnek" - véli.
Rompuy Budapesten Az eurózóna stabilitásának megőrzése kulcskérdés, ezért az unió valamennyi tagállama hajlandó mindent megtenni - mondta Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke kedden Budapesten. A Magyar Tudományos Akadémia Politikatudományi Intézete által szervezett, Az Európai Unió előtt álló kihívások 2011-ben című konferencián Herman Van Rompuy hangsúlyozta: minden tagállamnak be kell tartania a legszigorúbb pénzügyi kritériumokat, és az eladósodottságra megoldást kell találniuk. Európának úttörőnek kell lennie a kutatásban és az innovációban, olyan körülményeket kell teremtenie, amelyek arra késztetik a fiatal tudósokat, hogy a kontinensen maradjanak, ugyanakkor le kell bontani a tudósok mobilitásának akadályait is az unióban - mutatott rá. Herman Van Rompuy üdvözölte, hogy a Nyugat-Balkán térsége kiemelten fontos a magyar elnökségnek, mint mondta, Magyarország a vasfüggöny leomlása óta sokat tett Kelet és Nyugat együttműködéséért. |
A kormányfő úgy látja, az Európai Unió előtt álló feladat nem bonyolult, csak nehéz. Kezelni kell a ma elharapózónak látszó nemzetgazdasági válságokat, sikeres válságkezeléssel meg kell szilárdítani, és a világ legmegbízhatóbb pénzévé kell tenni az eurót, és úgy kell megújítani az európai gazdasági rendszert, hogy versenyképes legyen az ambíciótól fűtött és a siker éhségétől hajtott új riválisaival - sorolja.
Megítélése szerint a belga elnökség hat hónapos munkája egy futóverseny jól sikerült rajtjára emlékeztet: "a magyaroknak most körelőnyt kell kiharcolni, a lengyeleknek pedig jól kell megfutni a célegyenest". Más szóval ez annyit tesz, hogy a belga elnökség alatt felállították a válságkezelő task force-ot, a magyar elnökség idején pedig végig kell vinni a szerződés módosítását, fel kell állítani az állandó válságkezelő mechanizmust, be kell üzemelni az európai gazdasági szemesztert, ki kell tárni a teljes foglalkoztatáshoz, a munka és a termelés megbecsüléséhez vezető ajtókat, majd a lengyeleknek egy huszáros vágtával meg kell alkotniuk azokat az eszközöket, a többéves kerettervet, amelyekkel ezek a célok elérhetők – fejti ki a miniszterelnök.
"Ennyi az egész. Nehéz, de korántsem lehetetlen. A háború és a gyűlölet romjai fölé barátságot építeni, térdre kényszeríteni a kommunizmust, újraegyesíteni Európát, megalkotni egy új világpénzt, kiépíteni 500 millió ember és 27 nemzet közös és egységes gazdasági térségét, bizonyára nehezebb volt, mint az a munka, ami most ránk vár. Miért ne lennénk hát optimisták?" - zárja szavait Orbán Viktor.
Orbán visszaszerezné a bővítés lendületét
Visszaszerezné az Európai Unió számára a bővítés lendületét Orbán Viktor a 2011 első félévében esedékes magyar EU-elnökség idején. A miniszterelnök ezt az után mondta, hogy kedden Budapesten találkozott Herman Van Rompuy-jel, az Európai Tanács elnökével.
Orbán Viktor a sajtótájékoztatón az unió bővítésével kapcsolatban - amely a magyar félév egyik kiemelt pontja - hangsúlyozta: "vissza szeretnénk szerezni az EU számára a bővítés lendületét", a bővítés ugyanis a belső ügyek megoldását is segíti. A kormányfő szerint az EU párját ritkítóan nehéz fél év előtt áll, de önmagában ez "bennünket, magyarokat a legkevésbé sem rettent vissza ettől a munkától, sőt igazából étvágyat csinál hozzá".
Az uniós elnökség posztja nemcsak kihívást jelent egy tagállamnak, hanem lehetőséget is, hogy bebizonyíthassa, képes az EU ügyeinek kezelésére - mondta Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke a sajtótájékoztatón.
Herman Van Rompuy a magyar miniszterelnökkel tartott közös sajtótájékoztatót találkozójuk után, ahol kiemelte: az elnökség arra is jó alkalom Magyarországnak, hogy elérje, a jövő félév után ne mindig új tagállamként emlegessék az unióban.
Mint kifejtette: a miniszterelnökkel folytatott megbeszélésen áttekintettek a gazdasági kormányzást, az európai szemeszter elindítását, Horvátország uniós csatlakozását, a Duna-stratégiát, a februári tanácsülés előkészítését, valamint a külügyeket, a keleti partnerség programját.
MTI, Privátbankár