Az euróövezeti tagállamok polgárainak nagy többsége szerint országuk gazdaságát károsította az euró bevezetése, áll a Financial Times felmérésében
Az euróövezeti tagállamok polgárainak nagy többsége szerint országuk gazdaságát károsította az euró bevezetése, áll a Financial Times hétfőn közölt széleskörű felmérésében, amelyből kiderül az is, hogy a régi EU-tagállamok lakói nem fogadták nagy lelkesedéssel Románia és Bulgária idei felvételét
A londoni üzleti napilapnak a Harris közvélemény-kutatóval közösen elvégzett vizsgálata azt hozta ki, hogy a franciák és az olasz hozzávetőleg 70 százaléka, a spanyoloknak több mint a kétharmada, a németeknek több mint a fele szerint az euró megjelenése "negatív hatást" gyakorolt országuk gazdaságára. Az euró iránt Franciaországban a legkisebb a rokonszenv: itt a válaszolók alig 5 százaléka mondta azt, hogy az euró jót tett a francia gazdaságnak.
Az euróövezeti polgárok többsége szerint ugyanakkor az EU-gazdaság egészére pozitív hatással van a közös pénz. A felmérést végzők magyarázata szerint ez azt jelzi, hogy a megkérdezettek úgy vélik: a sajátjuk helyett más EU-tagállamok húztak hasznot az euróból. A franciák ez alól is kivételek; relatív többségük - mintegy 40 százalék - szerint a teljes EU-gazdaságra is káros hatással van a valutaunió.
Azok aránya, akik szerint saját országuk gazdaságára káros hatást gyakorol az euró Olaszországban a legmagasabb, csaknem 80 százalék.
Az euró népszerűtlenségére és annak lehetséges következményeire nagy londoni elemző házak már korábban felhívták a figyelmet. A Moody"s Investors Service nemzetközi hitelminősítő valamivel több mint egy éve kiadott hosszú távú előrejelzése úgy fogalmazott, hogy "valószínűtlen, de már nem lehetetlen" az euróövezet felbomlása. A Moody"s akkori elemzése szerint a bővítés utáni unió működtetésére kidolgozott alkotmányos szerződés francia és holland elvetésének legmarkánsabb következményként az EU "olyan szakaszba jutott, amelyben a lehetséges kimenetelek választéka nagymértékben kibővült".
Az euróövezet sorsával kapcsolatban a cég megállapította: máris viták forrása - főleg Olaszországban, de nemcsak ott -, hogy az egységes pénzügypolitika túlzottan merev lehet egy-egy tagállam belső szükségleteihez mérten, és a nemzetgazdasági szintű üzleti ciklusok az euróövezetben kevésbé tűnnek szinkronizáltnak a vártnál.
Az Európai Bizottság bírálta az olyan, az euróra vonatkozó közvélemény-kutatásokat, amelyek az európai emberek "ösztönös reakcióit" bátorítják. Az EU pénzügyi biztosa védelmébe vette az eurót - részletek...
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű elemző és gazdasági előrejelző intézete - az EU-alkotmány franciaországi és hollandiai elutasítása utáni helyzetértékelésében azt írta: nagyon csekély a valószínűsége a valutaunió felbomlásának középtávon, ugyanakkor ennél nagyobb a kockázata annak, hogy egy vagy több tagállam kilép az euróövezetből. Az EIU akkori elemzése szerint e kockázat Olaszország esetében a legnagyobb, az olasz gazdaság gyenge növekedése, versenyképességi hiánya, és a közfinanszírozási rendszer rossz állapota miatt.
A Financial Times által hétfőn közölt új felmérés szerint az euróövezeti polgárok személyes anyagi helyzetük alakulását is borúlátóan ítélik meg. A válaszadók mindössze 26 százaléka számít arra, hogy 2007 végén jobban fog élni, 23 százalékuk anyagi helyzetének romlásától tart, és 43 százalék nem vár változást. A felmérésbe bevontak kevesebb mint a fele vár az idén béremelést, és akik számítanak erre, azoknak is csak 23 százaléka bízik az inflációnál nagyobb emelésben.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár