Nagy-Britanniában a helyenként 160 kilométer/óra sebességgel dühöngő szélviharban kidőlő fák és leomló falak alatt lelték halálukat az áldozatok, köztük egy kétéves gyermek. A szigetországban pénteken több településen szünetelt a tanítás az iskolaépületekben keletkezett károk vagy áramszünet miatt.
Németországban, ahol a mostanihoz fogható, helyenként 200 kilométer/órás sebességet is elérő széllökésekre az utóbbi csaknem 30 évben nem volt példa, ugyancsak kitépett fák, ledőlt falak és kiszakadt ajtók okozták tizenegy ember halálát, köztük egy másfél éves kisgyermekét. Észak-Rajna-Vesztfáliában, az ország legnépesebb tartományában öt személyt csaptak agyon kidőlt fák. A sérültek száma meghaladja a százat. Az anyagi károk szerte az országban tetemesek, de felmérésük legkevesebb egy napot vesz igénybe. Sok helyen pénteken zárva maradtak az iskolák, és elsősorban a keleti országrészben számos településen még pénteken reggel is szünetelt az áramszolgáltatás - jelentette Pietsch Lajos, az MTI berlini tudósítója.
Hollandiában a hat ember közül négy életét ugyancsak rájuk zuhanó fák oltották ki. A kormány válságstábja felszólította a lakosságot, hogy ne merészkedjen ki az utcákra.
Szlovákiát megkímélte az orkán: nem követelt emberéletet, de még csak komolyabb sérülést sem okozott és jelentősebb károk sem keletkeztek - jelentette Keszeli Ferenc, az MTI pozsonyi tudósítója.
Lengyelországban - ahol hat emberéletet követelt az orkán - Wroclaw, Varsó és a Mazuri-tavak környékén számos település áram nélkül maradt. A szél házak tetejét tépte le Wroclawban, Lodzban és Krotoszynben.
A csehországi Óriáshegység legmagasabb pontján, a Snezkán óránkénti 214 kilométeres sebességet ért el a szélvihar. Prágában a történelmi Károly-hídon csütörtök este óránként 164 kilométeres sebességű szél tombolt. Több ezer ember maradt áram nélkül az éjjel, ezért a Cseh Energetikai Művek (CEZ) péntek reggel ellátási szükséghelyzetet hirdetett ki az ország egész területén - írta Kokes János, az MTI prágai tudósítója.
Riadókészültséget léptettek életbe Kalinyingrádban, a Balti-tenger partján fekvő, Litvánia és Lengyelország közé beékelődött orosz enklávéban. Az előrejelzések szerint a kiadós esőzéssel kísért szélvihar Oroszország középső részét is el fogja érni.
Az orkán számos országban megbénította a vasúti közlekedést, és súlyos fennakadásokat okozott a légi forgalomban.
Németország történetében először csütörtök kora este az egész országban leállt a vasúti forgalom. A német államvasút vezetősége péntek reggel közölte, hogy a közlekedést - az időjárási körülményeknek megfelelően - csak fokozatosan állítják helyre, ami azt jelenti, hogy a pályaudvarokon továbbra is óriási fennakadások várhatók. Utasok tízezrei töltötték az éjszakát az álló szerelvényekben, illetve az állomásokon. Sokként érte a berlinieket reggel az a hír, hogy az éjszaka leszakadt egy többtonnás acélgerenda az ultramodern főpályaudvar üveghomlokzatából, egy másik gerenda pedig kivált a homlokzatból, de nem zuhant le. A hatóságok azonnal kiürítették Európa legnagyobb pályaudvarát, ahol a forgalom azóta is szünetel.
A Londonból Párizsba és Brüsszelbe közlekedő Eurostar szuperexpressz csütörtök esti szerelvényeinek indítását törölték, de pénteken reggel már a szokásos menetrend szerint jártak - tudatta a francia vasúttársaság. |
Lengyelországban leállt a Krakkó és Zakopane síparadicsom közötti vonatközlekedés, és le kellett zárni a Varsó és Poznan közötti autóút egy szakaszát, mert egy lámpaoszlop az úttestre dőlt.
A British Airways 130 légi járata törlésére kényszerült a londoni Heathrow és a manchesteri repülőtéren, köztük a helyi idő szerint csütörtökön este nyolc órakor esedékes, 867-es számú budapesti járatát is lemondta. A liverpooli légikikötőben ugyancsak számos gép indítását elhalasztották. A világ legforgalmasabb kompkikötőjében, a délkelet-angliai Doverben csak csütörtök este indult útnak az átkelő forgalom.
Svájcban mintegy száz repülőgép nem indulhatott útnak vagy szállhatott le a zürichi, bázeli és a genfi légikikötőben. |
Franciaországban 19 olyan légi járatot töröltek, amely Roissy és Heathrow között közlekedett volna. A prágai Ruzyne repülőtéren az esti órákban a rossz időjárás miatt több tucatnyi járat indulását elhalasztották, de pénteken már nem voltak nagyobb fennakadások. A szélvihar miatt Ukrajna csütörtök este ideiglenesen leállította az olajszállítást a Barátság vezetéken Közép-Európába. Az ukrán üzemeltető cég illetékese szerint a kieső olajmennyiséget, amely mintegy tízezer tonnát tesz ki, még péntek délután és szombaton pótolják Magyarország és Szlovákia számára.
Közép-Európa felé tart a Kirill vihar
Már csak 5 perc a végítéletig