Európa is esett, bár nem ekkorát
Az árupiacokról érkező hírek - amelyek a "reálisabb" gazdaság üzenetét hordozzák - sem jók: a nyersanyagárak emelkedése nem volt kitartó a nap folyamán, hiába süllyedtek az árak a kitermelési költségek közelébe néhány fémnél az utóbbi napokban, ami elvileg átmeneti termeléscsökkentésekhez vezethet. A kőolaj újabb árcsökkenése miatt az olajtársaságok 1,8-3,2 százalék között vesztettek zárás felé, és a bankok is leadták a korábbi nyereségüket, a nap végére 4-13 százalékkal a szerdai záró alá kerülve.
A legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 1,45 százalékos nyereséggel kezdett, napközben 2 százalékos többletig jutott, de a napot előzetes adat szerint 2,3 százalékos veszteséggel 918,85 ponton végezte, 39,01 százalékkal alacsonyabban az év végi értékénél. Ez a hét várhatóan a legrosszabb lesz a mutató történetében.
A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a DJIA 0,65 százalékos veszteségben, az S&P 500 0,68 százalékos veszteségben, de a Nasdaq összetett mutatója 0,62 százalékos nyereségben volt.
A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 52,9 pontos, azaz 1,21 százalékos veszteséggel 4313,8 ponton zárt, 33,19 százalékkal alacsonyabban, mint az év végén.
A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 126,62 pontos, azaz 2,53 százalékos veszteséggel 4887,00 ponton végzett, 39,42 százalékkal az év végi értéke alatt.
Párizsban a CAC-40 54,19 ponttal, azaz 1,55 százalékkal 3442,70 pontra csökkent, 38,68 százalékkal elmaradva az év végi értékétől.
Az olaj sem tudott megkapaszkodni
Csütörtök reggel az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta 1,21 dollárral olcsóbb volt a szerdai zárónál, napközben 20-30 centtel a szerdai záró fölé emelkedett, de az értéktőzsdék zárása után hordónként 83,34 dollárnál tartott Londonban, 1,02 dollárral olcsóbban a szerdai zárónál.
A befektetők úgy vélik: a világgazdaság lassulása belátható időre korlátozza a kereslet növekedését, éppen amikor hamarosan növekedni fog az olajtermelő kapacitás szerte a világon, a korábbi nagy drágulásból finanszírozott beruházások eredményeképp. Az első félévben a befektetők kincsképző szerepet tulajdonítottak a nyersanyagoknak a részvények, a dollár és általában mindenféle értékpapír - "papírérték" - rosszabbodása közepette, azonban a világgazdasági kilátások további felhősödése megváltoztatta ezt az elképzelést: most már csak az aranyban, az amerikai kincstárjegyben és időnként a dollárban bíznak.
Átmenetileg lefékezték az áresést azok a hírek, hogy az OPEC esetleg termeléscsökkentéssel szűkítené a túlkínálatot. A néhányszor tízcentes áremelkedés azonban nem volt kitartó, annál is kevésbé, mert közben egy piacfigyelő cég (Oil Movements) közölte, hogy a tankhajóbérlések az OPEC-export napi 320 ezer hordós növekedését jelzik e hónap végéig. Estefelé megint lejtőn volt az olaj ára, az árupiacok és a részvénypiacok nyomában.
Csütörtökön késő délután a nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) referenciafajta 87,70 dollár volt New Yorkban, 1,25 dollárral olcsóbb a szerdai zárónál.
Az európai párlatkereskedelem számára irányadó londoni gázolajjegyzés tonnánként 790,75 dollár volt Londonban, 0,75 dollárral olcsóbb a szerdai zárónál.
Elmozdult az euró a mélypontról
Csütörtökön az értéktőzsdék nyitásakor az euró 1,3688 dollár volt vételi árfolyamon a londoni bankközi devizapiacon, az értéktőzsdék zárása után 1,3652 dollár volt, 0,0014 dollárral olcsóbb a szerdai későinél, 6,48 százalékkal gyengébb a dollárhoz képest, mint év végén.
Hétfőn az euró tizenhárom havi, kedden tizennégy havi mélypontra került a dollárral szemben: a befektetőket elbizonytalanították a pénzügyi piaci fejleményekre adott, szétaprózott európai intézkedések, a közös, EU-szintű fellépés hiánya. Habár nem erős a bizalom az amerikai gazdaság iránt, az a piaci meggyőződés sem változott, hogy a nyugat-európai gazdasági növekedési kilátások az amerikainál is borúsabbak.
Mindenesetre szerdán az euró kissé feljavult, és szintjét nagyjából tartotta csütörtökön is: használt az EU-pénzügyminiszterek döntése, hogy megemelik a bankbetétek állami garanciáját - ettől az elemzők a lakossági fogyasztói bizalom valamelyes erősödését várják -, és segített a szerdai, világméretű kamatcsökkentés és az Európai Központi Bank (EKB) néhány új intézkedése: a kereskedelmi bankok számára felére csökkentette a szükséghelyzeti egynapos hitelei felárát, emelte a nála elhelyezett egynapos betétek kamatát és korlátlan heti refinanszírozást ígért rögzített kamatra.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
MTI