1p
A nyugat-európai részvénypiacok óvatos kiigazítással kezdtek, fölfelé, de a lendület nem volt tartós, különösen, miután a jó kezdetet követően a New York-i mutatók is nagyrészt lejtőre fordultak.

Az árupiacokról érkező hírek - amelyek a "reálisabb" gazdaság üzenetét hordozzák - sem jók: a nyersanyagárak emelkedése nem volt kitartó a nap folyamán, hiába süllyedtek az árak a kitermelési költségek közelébe néhány fémnél az utóbbi napokban, ami elvileg átmeneti termeléscsökkentésekhez vezethet. A kőolaj újabb árcsökkenése miatt az olajtársaságok 1,8-3,2 százalék között vesztettek zárás felé, és a bankok is leadták a korábbi nyereségüket, a nap végére 4-13 százalékkal a szerdai záró alá kerülve.

A legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 1,45 százalékos nyereséggel kezdett, napközben 2 százalékos többletig jutott, de a napot előzetes adat szerint 2,3 százalékos veszteséggel 918,85 ponton végezte, 39,01 százalékkal alacsonyabban az év végi értékénél. Ez a hét várhatóan a legrosszabb lesz a mutató történetében.

A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a DJIA 0,65 százalékos veszteségben, az S&P 500 0,68 százalékos veszteségben, de a Nasdaq összetett mutatója 0,62 százalékos nyereségben volt.

A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 52,9 pontos, azaz 1,21 százalékos veszteséggel 4313,8 ponton zárt, 33,19 százalékkal alacsonyabban, mint az év végén.

A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 126,62 pontos, azaz 2,53 százalékos veszteséggel 4887,00 ponton végzett, 39,42 százalékkal az év végi értéke alatt.

Párizsban a CAC-40 54,19 ponttal, azaz 1,55 százalékkal 3442,70 pontra csökkent, 38,68 százalékkal elmaradva az év végi értékétől.


Az olaj sem tudott megkapaszkodni

Csütörtök reggel az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta 1,21 dollárral olcsóbb volt a szerdai zárónál, napközben 20-30 centtel a szerdai záró fölé emelkedett, de az értéktőzsdék zárása után hordónként 83,34 dollárnál tartott Londonban, 1,02 dollárral olcsóbban a szerdai zárónál.

A befektetők úgy vélik: a világgazdaság lassulása belátható időre korlátozza a kereslet növekedését, éppen amikor hamarosan növekedni fog az olajtermelő kapacitás szerte a világon, a korábbi nagy drágulásból finanszírozott beruházások eredményeképp. Az első félévben a befektetők kincsképző szerepet tulajdonítottak a nyersanyagoknak a részvények, a dollár és általában mindenféle értékpapír - "papírérték" - rosszabbodása közepette, azonban a világgazdasági kilátások további felhősödése megváltoztatta ezt az elképzelést: most már csak az aranyban, az amerikai kincstárjegyben és időnként a dollárban bíznak.

Átmenetileg lefékezték az áresést azok a hírek, hogy az OPEC esetleg termeléscsökkentéssel szűkítené a túlkínálatot. A néhányszor tízcentes áremelkedés azonban nem volt kitartó, annál is kevésbé, mert közben egy piacfigyelő cég (Oil Movements) közölte, hogy a tankhajóbérlések az OPEC-export napi 320 ezer hordós növekedését jelzik e hónap végéig. Estefelé megint lejtőn volt az olaj ára, az árupiacok és a részvénypiacok nyomában.

Csütörtökön késő délután a nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) referenciafajta 87,70 dollár volt New Yorkban, 1,25 dollárral olcsóbb a szerdai zárónál.

Az európai párlatkereskedelem számára irányadó londoni gázolajjegyzés tonnánként 790,75 dollár volt Londonban, 0,75 dollárral olcsóbb a szerdai zárónál.
   
   
Elmozdult az euró a mélypontról

Csütörtökön az értéktőzsdék nyitásakor az euró 1,3688 dollár volt vételi árfolyamon a londoni bankközi devizapiacon, az értéktőzsdék zárása után 1,3652 dollár volt, 0,0014 dollárral olcsóbb a szerdai későinél, 6,48 százalékkal gyengébb a dollárhoz képest, mint év végén.   

Hétfőn az euró tizenhárom havi, kedden tizennégy havi mélypontra került a dollárral szemben: a befektetőket elbizonytalanították a pénzügyi piaci fejleményekre adott, szétaprózott európai intézkedések, a közös, EU-szintű fellépés hiánya. Habár nem erős a bizalom az amerikai gazdaság iránt, az a piaci meggyőződés sem változott, hogy a nyugat-európai gazdasági növekedési kilátások az amerikainál is borúsabbak.

Mindenesetre szerdán az euró kissé feljavult, és szintjét nagyjából tartotta csütörtökön is: használt az EU-pénzügyminiszterek döntése, hogy megemelik a bankbetétek állami garanciáját - ettől az elemzők a lakossági fogyasztói bizalom valamelyes erősödését várják -, és segített a szerdai, világméretű kamatcsökkentés és az Európai Központi Bank (EKB) néhány új intézkedése: a kereskedelmi bankok számára felére csökkentette a szükséghelyzeti egynapos hitelei felárát, emelte a nála elhelyezett egynapos betétek kamatát és korlátlan heti refinanszírozást ígért rögzített kamatra.

Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!

MTI

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG