Európának szolidaritást kell tanúsítania Görögországgal mostani nehéz pénzügyi helyzetében - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök csütörtökön újságíróknak Brüsszelben, az EU-országok állam-, illetve kormányfőinek kötetlen csúcstalálkozója előtt.
Bajnai kezdeményezésére délelőtt a magyar EU-képviseleten külön megbeszélést folytatott egymással a Visegrádi Csoporthoz tartozó országok - Magyarország, Lengyelország, a Cseh Köztársaság és Szlovákia - kormányfője, majd e találkozóról indultak az EU-csúcsra.
"Mindenki egyért, egy mindenkiért" - fogalmazta meg a magyar miniszterelnök azt az új megközelítést, amire megítélése szerint szükség van Európában.
A "mindenki egyért" azt jelenti - fejtette ki -, hogy most szolidaritást kell tanúsítani Görögországgal, mint ahogy Magyarország is hasznot húzott másfél évvel ezelőtt az európai szolidaritásból. Az "egy mindenkiért" ugyanakkor arra utal, hogy "mindenkinek el kell végeznie a maga házi feladatát" - folytatta Bajnai. A támogatás ugyanis most Görögországnak ahhoz kell, hogy "lélegzetvételhez jusson", és megtehesse azokat a fájdalmas lépéseket, elvégezhesse azokat a feladatokat, amelyeknek a jelentős részét Magyarország már elvégezte. Magyarországot - emelte ki a miniszterelnök - gyakran emlegetik a válságkezelés pozitív példájaként.
Bajnai Gordon elmondta, hogy az EU-csúcstalálkozó fő témája, annak az EU2020 stratégiának az előkészítése, amely Európa felzárkózását, versenyképességének megőrzését tűzi ki célul, hosszú időre eldöntheti a kontinens sorsát.
Ezen a mostani kötetlen csúcson "döntések nem születnek, de sok minden eldőlhet" - fogalmazott a miniszterelnök. Hangsúlyozta, hogy a globális gazdasági versenyben csak egy európai méretű gazdaság tudja állni a sarat az Egyesült Államokkal, illetve Kínával.
Bajnai Gordon beszámolt arról: Donald Tusk lengyel, Jan Fischer cseh és Robert Fico szlovák miniszterelnökkel való találkozóján teljes volt az egyetértés abban, hogy a gazdasági fejlődéshez fenn kell tartani az olyan, már kipróbált európai politikákat, mint a kohéziós (felzárkóztatási) politika, a mezőgazdasági politika, illetve a transzeurópai hálózatok fejlesztése. Ez utóbbin belül a közlekedési hálózatok mellett kiemelte az energiabiztonsági rendszereket is. Hangsúlyozta, hogy az energiabiztonságnak fel kell értékelődnie, és ennek jegyében tartanak e hónap végén Budapesten kibővített résztvevői körrel visegrádi csúcstalálkozót.
Abban is egyetértettek csütörtökön a visegrádi vezetők - közölte a magyar kormányfő -, hogy a tavaly decemberi, sikertelen koppenhágai klímavédelmi világértekezlet tanulságát le kell vonni, és Európának világossá kell tennie: saját kötelezettségvállalásaiért cserébe másoktól is komoly elkötelezettséget vár.
Akció indul: helyrepofozzák Görögországot
Uniós munkaadók: vissza az alapokhoz!
Bajnai megírta, mi kell az EU-nak
MTI