1p
A közösség élére olyasvalakit ültettek, akit a nagyvilág nem ismer, a külügyi főtisztviselő pedig egy bárónő, akiről azt mondják, túl sok lesz ez neki, az USA kivár
Az uniós reformokról, a hatékonyság javításáról és az EU fajsúlyosabbá tételéről folytatott csaknem egy évtizednyi egyezkedés végül a lehető legkiábrándítóbb eredménnyel zárult - így összegezte véleményét az EU-elnök, illetve a külügyi főtisztviselő kiválasztási folyamatának eredményéről az egyik vezető londoni külpolitikai-stratégiai kutatóműhely szakelemzője.

Richard Whitman professzor, a Királyi Külügyi Intézet - londoni székháza után közkeletű nevén a Chatham House - uniós külpolitikai kérdésekkel foglalkozó kutatásvezetője pénteken adott kommentárjában úgy fogalmazott: az elnöki tisztségre kiválasztott belga kormányfő, Herman Van Rompuy neve "saját hazájának határain kívül nem mond sokat senkinek", a "külügyminiszteri" posztra jelölt brit EU-biztosnak, Catherine Ashtonak pedig sem Nagy-Britanniában, sem az EU-ban nincsenek tapasztalatai a külügyek irányításában.

Egy kormányválságot már megoldott, most 27 kormánnyal kell boldogulnia, és saját magával is


Whitman szerint az uniós vezetők e "meglehetősen unalmas" személyiségek kiválasztásával egyértelműen arra törekedtek, hogy a két tisztség betöltői "ne nehezítsék" a tagállamok állam- és kormányfőinek és külügyminisztereinek életét.

Pekingben, Moszkvában és Washingtonban a politikai döntéshozóknak és az elemzőknek nehéz dolguk lesz, ha e kinevezésekből bármiféle következtetést le akarnának vonni, a jelölések ugyanis nem adnak semmilyen világos jelzést az EU új irányára, karakterére vagy jövőbeni külpolitikai irányvonalára - vélekedett Whitman.


A kompromisszumkereső ismeretlen

A 2008 nyarától húzódó belga kormányválság megoldójaként ismert Európában a belga miniszterelnök, annak ellenére, hogy a felkérést először vonakodott elfogadni, végül II. Albert belga király meggyőzte. A kereszténydemokrata politikus ezek után viszont példás gyorsasággal szervezett maga mögé parlamenti támogatást, hivatalát december 30. óta látja el. Kinevezését többek között kompromisszumkészségével magyarázzák. Egy nappal kinevezése előtt Budapesten találkozott Bajnai Gordon miniszterelnökkel, akinek azt mondta, a változás csak jót tehet Európának.
A Chatham House vezető elemzője szerint Van Rompuynek és Lady Ashtonnak sem lesz ideje azzal törődni, hogy a kívülállók mit gondolnak kinevezésükről, ugyanis "teljesen leköti majd őket annak kimunkálása, hogy új szerepükben pontosan mi is lesz a dolguk".

Catherine Ashtonnak két különböző állás egyidejű ellátásával kell megpróbálkoznia: az egyiket Javier Solana, az EU eddigi kül- és biztonságpolitikai főképviselője, a másikat Benita Ferrero-Waldner külügyi EU-biztos tölti be. Sok kommentátor szerint ez "túl sok lesz" egyetlen személynek, és a siker attól függ, hogy lehetséges lesz-e Ashton bárónő feladatai egy részének delegálása másokra - vélekedett Whitman professzor.

A patinás londoni külügyi kutatóintézet szakértője szerint Herman Van Rompuy előtt az a kihívás áll, hogy meghatározza saját szerepét, amelyhez az egyetlen precedenst csak a soros féléves EU-elnöki időszakok tapasztalatai nyújtják.

Whitman hozzátette: Van Rompuynek és Ashtonnak arra is ügyelnie kell, hogy feladat- és felelősségi köreik kijelölése során egymással se kerüljenek konfliktusba az uniós külpolitika területén, ahol mindkettőjükre hárulnak szerepek, tekintettel arra, hogy a Lisszaboni Szerződés "eléggé bizonytalan" ebben a kérdésben.

Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!

Megvannak az emberek az új uniós posztokra
Férfiuralom az új EU-bizottságban?
Blair miatt egymásnak gyűrkőznek az EU-tagállamok?



MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG