Ezzel szemben a Tőkesúly felmérési adatai azt mutatják, hogy a fogyasztóknak van igénye és módszere is a spórolásra, amellyel akár évente több mint százezer forintot is megtakaríthatnak.
A Tőkesúly kutatásában feltérképezte a magyar háztartások fogyasztási mutatóit, és arra kereste a választ, hogy általánosan milyen spórolási módszereket ismernek a családok, és ezeket használják-e a mindennapi gyakorlatban. Az eredmények szerint a villamosenergia, a víz- és gázfogyasztás, valamint a tudatos vásárlás lehet az elsődleges kulcsa a kiadások minimalizálásának. A felmérés egyik sarkalatos pontjaként kell megemlíteni a takarékoskodási lehetőségek gyakorlati megvalósulását is, amely egyértelműen a vásárlásra koncentrál - az ár-érték arány figyelembevételét, ami több esetben a bevásárlólista alkalmazását és az akciós termékek választását jelenti.
Többen a hétköznapi fogyasztási szokásaikba is beépítették a spórolás egyes módszereit, amellyel megbecsülhetővé vált havi szinten az az összeg (átlagosan 10.000 Ft), amelyet egy háztartás képes félretenni a különféle gyakorlatoknak köszönhetően - áll a közleményben.
A Tőkesúly mérési eredményei bemutatják, hogy a legtöbb esetben megtalálhatóak és alkalmazhatóak azok a módszerek, melyek segítségével átlagosan 10000 Ft spórolható meg havonta egy háztartásban, továbbá, hogy a fogyasztási szokások megváltoztatásával, tudatosabbá tételével és az energiahasználat optimalizálásával érhető el a legnagyobb hatékonyság a takarékoskodás tekintetében. A fogyasztás mértékének csökkentését - így a kutatást is - az EU-s tagországokban mért adatok is alátámasztják, hiszen például a villamosenergia-felhasználás közel 30 százalékával a háztartások rendelkeznek.
Privátbankár