A zápfogak (őrlők) a legtöbb emlős szájában meglévő, hátul elhelyezkedő fogak. A felnőtt embereknek 12 zápfoguk van (három mindkét oldalon, alul és felül), ezek közül a leghátsókat nevezzük bölcsességfogaknak. A zápfogak általában sorban nőnek ki, elölről hátrafelé haladva. Utoljára a bölcsességfogak nőnek ki, nagyjából 16 és 24 éves kor között. Ha emiatt a fogsor elkezd összetorlódni, azaz a bölcsességfog nyomni kezdi a többi fogat, elkerülhetetlenné válik a rettegett bölcsességfog-műtét.
A kutatók számára régi, zavarba ejtő dilemma a bölcsességfoggal kapcsolatban az, hogy miként lehetséges, hogy egyeseknek meglehetősen méretes foga nő, másoknak pedig jóval kisebb – sőt, szerencsés esetben semmilyen. A probléma megoldásának érdekében egy kísérlet során a Helsinki Egyetem kutatói egérfogakat növesztettek egy Petri csészében.
Azt figyelték meg, hogy két molekuláris folyamat, az aktivációs és a gátló közötti egyensúly függvényében dől el, hogy hány fog alakul ki a fogcsírának nevezett sejttömörülésből, valamint az is, hogy a kialakult fogak mekkorák lesznek.
Ha a két folyamat egyensúlyban van, mindhárom őrlő kialakul, méretük pedig nagyjából azonos lesz. Ha azonban az egyensúly felborul, a zápfogak mérete különböző lesz. Ha az aktivációs folyamat kerül előtérbe, a három egymást követő fog sorra egyre nagyobb lesz, a bölcsességfog növekedése pedig alapos fájdalmat okoz. Extrém esetben akár egy negyedik őrlő is kialakulhat.
Más esetben viszont, ha a gátló folyamat kerül túlsúlyba, a fogak sorra egyre kisebb méretűek lesznek, azaz a három közül a bölcsességfog lesz a legapróbb. Speciális esetben az is előfordulhat, hogy ez utóbbi egyáltalán ki sem alakul.
A korai (ős-) embereknek rendszerint kinőtt az összes zápfoga, melyek nagyjából egyforma méretűek voltak. Ez azt jelenti, hogy akkoriban a két molekuláris mechanizmus egyensúlyban volt. A mai emberek esetében azonban a bölcsességfog rendszerint kisebb, mint őrlőtársai: ez azt jelenti, hogy az evolúciós versenyfutást a gátlófolyamat látszik megnyerni - még ha ez csak nagy általánosságban mondható is el, hiszen a pontos arány személyenként változó.
Hiába lett azonban kisebb az idők során az a bizonyos zápfog, még így is képes galibát okozni, mivel maga az emberi állkapocs is összezsugorodott. A kutatás vezetője szerint ez egyszerűen annak köszönhető, hogy megtanultunk főzni. Táplálékunk megrágása ugyanis már nem igényel akkora erőfeszítést, mint a dárdával elejtett, nyers mamut elfogyasztása.
Az evolúció tehát dolgozik a probléma megoldásán, az viszont komoly biztonsággal kijelenthető, hogy a fogorvosoknak egy jó darabig még nem kell félteniük a praxisukat.
Köldökzsinórban a jövő zálogaTitokzatos űr-sugárzás tartja lázban a tudósokat
Gratulálunk, emberiség! Újabb állatfaj pusztul ki
Dörzsölt majmok: szex előtt befigyel egy pisi is
A mélység titka: dörmögve jobban jön a baba
Szex-meglepetések: csak a szüzek vágynak nagyobbra
LiveScience