Ez a válság a kormányok válsága: szakad az euróövezet?
A piacok szerint Németország adhatja meg az egyetlen megoldást a válságra - könnyen lehet, hogy emiatt a problémás országok elbúcsúzhatnak az eurózónától
A piacok szerint Németország adhatja meg az egyetlen megoldást a válságra - könnyen lehet, hogy emiatt a problémás országok elbúcsúzhatnak az eurózónától. Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdászának kommentárja
A piac újabb rossz hírekkel szembesült, amikor az államkötvények nemfizetésére köthető biztosítások (CDS-ek) piacán a német kockázati felár a brit fölé emelkedett. Ez pedig egy egyértelmű jele annak, hogy a piac arra számít, hogy végső soron Európa legnagyobb hitelezője nem csak a megoldás része, hanem az egyetlen megoldás. Ennek az ára pedig könnyen lehet egy alacsonyabb német adósbesorolás. Mindeközben a német média – főképpen az EU-ellenes médiumok – hangosan verik a tamtamot, kijátszva a “nincs mentőöv-záradék a maastrichti szerződésben“-kártyát azt hangsúlyozva, hogy még Németországnak sincs elég pénze kitakarítani a kuplerájt.
A piac viszont ki van éhezve a “megoldásokra” - ezek közül a legtöbb csupán rövid távú intézkedést jelent a heves továbbgyűrűzés feltartóztatására. A kétségbeesés legújabb jeleként a három hónapos svájci frank betétek kamata negatívba fordult – azaz igen, fizetni kell azért, hogy három hónapos svájci frank betétben tartsa valaki a pénzét Svájcban.
Steen Jakobsen hangsúlyozza, nem áll szándékában világvége-prognózisokba bocsátkozni, inkább azok közé tartozik, akik hiszik, határozott döntéshozói válaszok várhatóak a pénteki piaczárás előtt. Néhány lehetséges válaszforgatókönyvet is felvázolt (véletlenszerű sorrendben és valószínűségi súlyozások nélkül):
Kína átértékeli devizáját, hogy hozzásegítse a világot az egyensúlytalanság kiigazításához (főleg mivel az ösztönzők egyelőre nincsenek a napirenden. Érdemes azt is figyelembe venni, hogy a jüan az elmúlt napokban már enyhe erősödésnek indult.)
Japán nyilvánosan is elkötelezi magát az európai és amerikai államkötvények vásárlása mellett a világ 100 legnagyobb vállalatának készpénzhegyei által megtámogatva.
Az Európai Központi Bank nullára vágja irányadó kamatlábát
Németország teljes mértékben elkötelezi magát az EFSF (európai pénzügyi stabilitási eszköz) mellett – megteremtve és de facto garantálva egy több mint 2500 milliárd euró felett diszponáló eszközt létrehozva. (Amely nagy valószínűséggel Németország szuverén adósbesorolásának leminősítéséhez vezetne.)
Az Egyesült Államokban Obama elnök kereskedési szünetet rendel el.
Az EU shortolási tilalmat rendel el (Görögország és Korea ezt már meglépte és az olaszokat is hírbe hozták hasonló lépés tervezésével), amelyet a G20-ak hasonló lépése követne.
G-7 intervenció japán jenben és svájci frankban – kínai közreműködéssel
Az összes piac bezárása egy megoldás kidolgozása érdekében a hétfői piacnyitásig.
Egy olyan szakaszba léptünk, amikor a gyakorlatias, finom megoldásokba vetett hit bonyolulttá vált – és meg kell jegyezni, hogy a londoni zavargások, izraeli tüntetések és az Olaszországban növekvő feszültségek sem sokat segítenek a helyzeten –, és eddig sajnos úgy tűnik, hogy harmadik negyedéves kitekintőnk prognózisainak zöme bejött: teljes bizonytalanság, a világgazdaság lassulása, a problémák megoldásának halogatása, és végül, de nem utolsó sorban, a társadalmi feszültségek fokozódása.
Az elemző szerint fontos, hogy ez még nem 2008 megismétlődése. A vállalatok sokkal jobb helyzetben vannak mint akkor, ráadásul sokkal alacsonyabb eladósodottsági szintjük is. Rengeteg vételre érdemes részvény van a piacon, ám a “lendületben vásárlás” általánosan bevett szokásának napja leáldozott.
A piac sokkal inkább annak az egyre nagyobb esélyét árazza, hogy eljön az “euró-márka” (azaz a leggyengébb láncszemeknek bizonyult perifériaországoktól megtisztított eurózóna) ideje, semmint az abba vetett hitet, hogy a politikusok (értsd: Németország) egyszer csak kiállnak és a kellő eszközökkel elkötelezik magát az EU túlélése érdekében.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár