
A ranglisták egyfelől az egyes országok biztonsági-létbiztonsági szintjét, másfelől az emberi fejlődést díjazzák, olyan elismert intézmények megítélése szerint, mint az ENSZ, a Transparency International és a Feedom House.
Nos abban nincs meglepetés, hogy kormányzási színvonalban mennyire elől tart Seychelle vagy Mauritius, sokkal meglepőbb Ruanda betörése az élvonalba, hiszen itt iszonyatos népirtással járó polgárháború dúlt a kilencvenes években. Hatalmasat fejlődött ez az ország létbiztonságban, ugyanakkor az ellenzék elnyomás alatt van és a sajtószabadság sem épp mintaszerű – figyelmeztet a BBC elemzése.
Nemigen szerepel a hírekben, talán épp mert stabil és jól vezetett, az értékelések szerint demokratikus állam: Botswana, amelynek gazdasága a mezőgazdaság mellett a gyémánton alapul. A Zöldfoki szigetek lakói közül ma már többen élnek Bostonban, mint a Zöldfoki szigeteken – adja hírül a meglepő információt az elemzés, Dél-Afrika, Ghana és Szenegál ugyancsak demokráciának minősül, de jóval törékenyebb, problémásabb, mint a turista-paradicsomok.
A legrosszabbul vezetett állam pedig Szomália, amelyről a felmérés lakonikusan megállapítja, hogy a diktátor Siad Barre 1991-es bukása óta gyakorlatilag nincs is működő kormánya. Rossz minősítést kapott a felmérést finanszírozó és szervező alapítvány tulajdonosának, a mobiltelefon-milliomos Mo Ibrahimnak a hazája, Szudán is, az olajban gazdag nagy Nigériát is megelőzik más, szegényebb de jobban működő országok, mint Zimbabwe és Egyenlítői Guinea.
A legnagyobb vitát egyébként a BBC szerint nem is az ország-lista váltotta vagy váltja ki, hanem egy különdíj: októberben nyújtják át az ötmillió dolláros jutalmat és még hozzá évi 200 ezer dollárnyi évjáradékot annak a már visszavonult államfőnek, aki a szakértők szerint a legtöbbet tette a maga hazájáért fekete-Afrikában. Az alapítvány úgy véli, ez komoly késztetés mindenkinek, hogy nagyobb felelősséggel és okosabban vezessen. Gyaníthatóan azzal a hátsó gondolattal, hogy ha valakinek ex-államfőként lesz ötmillió dollárja és kétszázezernyi évjáradéka, nem tartja majd szükségesnek a korrupciós bevételeket elnöksége alatt sem.
Más vélemények szerint azonban az már maga korrupció és botrány, hogy Fekete-Afrikában bárki bármiért bárkitől egyszerre ennyi pénzt kapjon.
Márványi Péter jegyzete
Merkel: A fejlődők sem dőlhetnek hátra
Putyin: Ne kerteljünk, kérem szépen!
Korábbi jegyzetek:
Por se maradt a milliókból
Gazdaságos szex
Késik a szűz szárnyalása