.jpg)
A JP Morgan elemzői a legújabb adatsorhoz fűzött kommentárjukban kiemelik: a cég által képzett összágazati aktivitási mutató az elmúlt négy hónapból háromban emelkedett, és ez a tartós jelleg véget vetett azoknak a félelmeknek, hogy a folyamat a korábbi PMI-emelkedések után gyorsan visszafordul. Ehelyett egyre inkább az valószínű, hogy a mutató a korábbi recessziók utánihoz hasonló, stabil kilábalási pályát jelez, áll az elemzésben.
A JP Morgan hangsúlyozza ugyanakkor, hogy az átfogó PMI-mutató még mindig gyengébb, mint bármikor a korábbi ciklusok során, az ipari termelési érték és a GDP továbbra is nagyon jelentős zuhanását jelezve. Ez a folytatódó visszaesés egyértelműen látszik abból is, hogy az idei első negyedévi PMI-mutatók átlaga hozzávetőleg egyezik a tavalyi utolsó negyedévi átlaggal, ami arra vall, hogy még nem lesz nagy különbség a gazdasági aktivitás zsugorodási ütemei között e két negyedévben, áll az elemzésben.
A JP Morgan szakértői szerint az index előremutató elemei ugyanakkor azt valószínűsítik, hogy a második negyedévben már erőteljesen csökkennek a visszaesési ütemek.
Az idei első negyedre más nagy londoni házak mindazonáltal még súlyos visszaeséseket jósolnak, és a nagy ipari erőcentrumok közül rendre Japánt jelölik meg a legrosszabb állapotban lévő fejlett gazdaságként.
A Barclays Capital befektetési csoport heti világgazdasági helyzetjelentése például Japánban 5,5 százalékos GDP-visszaesést valószínűsít a 2009. január-március közötti időszakra negyedéves összevetésben, ami a ház számítása szerint nem kevesebb mint 20,3 százalékos, szezonálisan kiigazított éves GDP-zuhanásnak felelne meg. A cég szerint ez minden idők legrosszabb negyedéves japán gazdasági teljesítménye lenne. Mindazonáltal a Barclays Capital is kiemeli Londonban kiadott heti elemzésében, hogy az aktivitási adatok alapján már lassulni látszik a globális kibocsátás értékének visszaesési üteme.
A lakáspiacot kell figyelni!
G20: Obamát kellett volna követni
Még a legdurvább forgatókönyv is optimista
MTI