A dél-afrikai elnök nyitóbeszéde szerint a korrupció minden országban rombolja az emberi értékeket, számottevően akadályozza a szegénység és egyenlőtlenség visszaszorítását világszerte.
A négynapos tanácskozáson - amely először zajlik Dél-Afrikában - több mint száz országból 1500 küldött vesz részt, vezető politikusok, jogi szakértők, valamint rendőrségi és vámtisztviselők.
Az ENSZ-közgyűlés által 2003. október 31-én elfogadott korrupcióellenes konvenciót 2003. december 9-én a mexikói Méridában nyitották meg ünnepélyesen aláírásra, s három nap alatt 95 ország képviselői látták el kézjegyükkel. A világ egészére kiterjedő megállapodás értelmében a korrupció elleni harc már nem csak a nemzetek ügye, hanem a különböző államok átfogó, nemzetközi együttműködését igényli. A dokumentum egyebek között kötelezi az aláíró országokat, hogy határaikon belül és egymásnak is segítsenek a korrupciógyanús ügyek kivizsgálásában, előírja, hogy a bűnös úton szerzett pénzt vissza kell juttatni rendeltetési helyére.
A jelentés szerint világosan kimutatható szoros kapcsolat van a korrupció és a szegénység között, amit az is jelez, hogy a lista alsó harmadában túlnyomórészt koldusszegény országok vannak. |
Magyarország tavaly a 163 országot átfogó kimutatásban a 41. helyen szerepelt (2005-ben a 40., 2004-ben a 42., 2003-ban a 40. helyen állt). A "legtisztább" országnak a számos felmérés összegzése alapján Finnország bizonyult, megelőzve a tavalyi első helyezett Izlandot, a listát tavaly Haiti zárta.
Fillérekért adták el a Hankook-telkeket?
Tovább gyűrűzik a Siemens-botrány
A korrupció ellen új közpénzügyi törvény
Tárcaközi bizottság segít a korrupció feltárásában
A litvánok után a magyarok a legkorruptabbak
MTI