Az országkockázati besorolás nem a szuverén adósságra vonatkozik, hanem egy adott országban a rövid távú üzleti tranzakciók esetén az átlagos kockázat szintjét tükrözi. Azaz ez a besorolás nem egyezik meg az egyes cégekre érvényes osztályzatokkal, amelyeket az adott cégekre jellemző sajátosságok jelentősen befolyásolhatnak. Éppen ezért nagyon fontos, hogy az üzleti partnerek az adott országban található cég külön besorolását is megvizsgálják, mielőtt tranzakciókat kezdeményeznek. |
Az amerikai gazdaság 2009 negyedik negyedéves jó teljesítménye engedte, hogy a Coface felülvizsgálja növekedési ütemét és 2,3%-ra felfelé javítsa azt, ezzel pozitív megfigyelési listára helyezte az Egyesült Államokat. A biztató jelek ellenére (különösen a feltörekvő országok felé irányuló export vonatkozásában), az ország még mindig nem éri el a válság előtti minősítését (A1). Valójában a Coface tart az év során bekövetkezhető üzleti lassulástól, amelyet a gyengülő költségvetési élénkítő hatások okoznak.
2010-ben az iparosodott országok egészénél 1,6%-os növekedést várnak. Ez a növekedési előrejelzés rejt néhány nagy különbséget különösen az Egyesült Államok, (a világ GDP-jének 26%-a) és az euróövezet (világ GDP-jének 21%-a) között.
Nehéz idők jönnek Európában
Az utolsó negyedévben a növekedési ütem az euróövezetben nagy csalódást okozott. Stagnált Németországban, negatív maradt Spanyolországban és Olaszországban. A Coface így felülvizsgálta erre vonatkozó előrejelzését lefelé, 0,8%-ra módosította, ez valamivel alacsonyabb, mint a korábbi előrejelzése.
A gazdasági tevékenység az euróövezetben gyengül és a fellendülés korlátozottabb, mint máshol. A növekedési profilok országonként hagyományosan nagyban különböznek, de láthatjuk, hogy minden ország kihívásokkal küzd 2010-ben.
Megkülönböztetést tehetünk három országtípus között
A hagyományos nagy exportőrök (Németország, Hollandia) általában támaszkodnak a vállalatok export beruházásaira. Az exportban azonban csak szerény fellendülés várható, mivel nem lesz erőteljes a kereslet az európai partnerek között.
Franciaországban és Olaszországban nagyobb mértékben hat a háztartások fogyasztása, amely a munkaerőpiacon bekövetkezett romlás miatt csak kis mértékben növekszik.
Végül a harmadik országtípus: Görögországban és Spanyolországban 2010-ben a kereslet minden összetevője továbbra is zsugorodik. A legnagyobb kockázat ezekben az országokban az, hogy a szigorú költségvetési politika tovább súlyosbítja a recessziót.
„A válság végét jellemzi a 4,5 pontos pozitív növekedés, amely példa nélküli, de megtévesztő. A feltörekvő országokban már elérik a válság előtti növekedési szintet, az Egyesült Államok egy elismerésre méltó, de kockázatokkal terhelt kilábalást mutat, míg Európában a válság vége még fájdalmas” - hangsúlyozza Francois David, a Coface elnöke.
Magyarország
Ami hazánkat illeti, a Coface a múlt évben A3-ról A4-re minősítette le, ez a vállalkozások részére az jelenti, hogy a hitellimitek meghatározásakor szigorúbb megítélés alá esnek.
Nincs jelentős változás a magyar a vállalkozások helyzetében, állítja Dercze Zoltán a Coface Hungary országigazgatója. A legújabb minősítések nincsenek számottevő hatással a hazai vállalkozásokra, hiszen a magyar exportnövekedés szempontjából az európai növekedést kell elsősorban figyelembe venni és nem a világgazdaság egészére adott prognózisokat, mivel a magyar export jelentős része az EU felé irányul.
Magyarországon olyan ágazatokban is a kockázatok növekedésére kell számítani, amelyek globális és regionális trendje egyébként javulást ígérne. Magyarországon olyan ágazatokban is a kockázatok növekedésére kell számítani, amelyek globális és regionális trendjei egyébként javulást ígérnének. A hosszabb távú javuláshoz valószínűleg szükség volna az EU gazdasági növekedésnek jelentősebb gyorsulására, valamint a belső fogyasztás és egyben a beruházások élénkülésére. Amíg ezen környezeti elemek számottevően nem változnak, a magyarországi cégek kockázati megítélésben érdemi javulás nem várható - tette hozzá Bagyura András, a Coface kereskedelmi vezetője.
Magyar cégek: nem csak a bankok nem adnak pénzt
A magyar cégek tesznek a kockázatokra
Rizikós a magyar cégekkel üzletelni
Privátbankár