Fehér Könyv készül a kockázti tőkéről szóló határozatokról
A kockázati tőkére vonatkozó jogszabályok most nem egységesek az EU egyes országaiban - a piac fragmentált, egyedi szabályokkal -, a több tagországban is működő alapok azért, hogy ezeknek megfeleljenek, sokszor igen költséges és bonyolult jogi struktúrát alkalmaznak, ami csökkenti a hatékonyságot - mondta Tzvetkov Julián.
A kisebb alapok és kisebb piacok nem bírják el ezt a költséget, ezért hátrányban vannak. Nem véletlen, hogy a 35-40 aktív alap közül Magyarországon hiányoznak azok a kis befektető cégek, amelyek az 5 millió euró alatti szegmenst célozzák meg. Más országokban, például az Egyesült Királyságban, Spanyolországban vagy Franciaországban megyén belül működő alapok is vannak, helyi tőkével.
Az EU javaslata, hogy a tagországok ismerjék el a többi ország szabályozási rendszerét. Az adminisztratív korlátok lebontása - figyelembe véve, hogy az adminisztratív költségek mértéke az alapok eszközeinek 2-2,5 százalékát is elérheti -, akár 20 százalékkal is növelheti az alapok átlagosan 10-12 százalékos hozamát.
A Fehér Könyv elkészítéséhez az Európai Bizottság által felkért, 14 képviselőből álló szakértői csoport is megfogalmazott ajánlásokat.
Mibe fektessem a pénzem?