Elemzők szerint a növekedési ütem gyorsulása felveti, hogy a kínai kormány további fékező lépéseket tesz, egyebek között kamatot emel (egy év leforgása alatt ilyen lépésre három alkalommal került sor). Újra felmerült a gazdaság túlfűtöttségének veszélye. A kínai statisztikai hatóság illetékese szerint a gazdasági növekedés tartósnak látszik, az export bővül és a belső fogyasztás duzzadása ellensúlyozza az állóeszköz-beruházások terén mutatkozó lassulást, bár ennek üteme is 25 százalékos volt az idei első negyedévben. Az ipar kibocsátása az első negyedében az egy évvel korábbit 18,3 százalékkal haladta meg.
A kínai statisztikai hatóság szerint az éves szintű infláció Kínában az első negyedévben 2,7 százalék volt, és elsősorban az élelmiszerárak 6,2 százalékos növekedésének tulajdonítható. Az élelmiszer- és energiaárak nélkül a fogyasztói árszint 0,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A kormányzat 3
százalék körüli éves inflációval számol, márciusban 3,3 százalékos volt éves szinten a drágulás.
A jelek szerint nem hatnak a kínai gazdaság hűtését, a növekedés lassítását célzó intézkedések: az állami információs központ e hónap elején maga is legalább 11 százalékos GDP-növekedést becsült az első negyedévről éves összehasonlításban, módosítva az addigi, 10,2 százalékos előrejelzését. A kínai kormány 8 százalékos gazdasági növekedést célzott meg korábban erre az évre, és ehhez kezdeményezi a hitelnövekedés további korlátozását, mondta a kínai miniszterelnök, Ven Csia-pao a kínai parlament márciusban rendezett, tavaszi ülésszakán.
A kínai gazdasági növekedés régen jósolgatott lassulására utalhatna, hogy a külkereskedelmi többlet márciusban 6,87 milliárd dollárra zuhant, azonban a nyersanyagok behozatalának meredek emelkedése bonyolítja a képet. Több mint egy éve először fordult elő, hogy az import gyorsabban nőtt, mint a kivitel. Márciusban a kínai export mindössze 6,9 százalékkal volt nagyobb az egy évvel azelőttinél, miközben az import 14,5 százalékkal haladta meg a tavaly márciusit.
A kínai hazai össztermék az első félévben várhatóan 9,5 százalékkal lesz nagyobb a tavalyi, azaz 2006-os első félévinél, amikor a növekedés közel 10,9 százalékos volt az egy évvel azelőttihez képest, korábbi kormányzati előrejelzések szerint.
15 magán olajcég kap importjogot Kínában
Kezdődik az amerikai-kínai kereskedelmi háború?
Már 1,2 milliárd dollár a kínai devizatartalék
Kína még idén leelőzheti Amerikát
A kínai száguldás pörgeti a nyersanyag árakat (hanganyag)
MTI