A nemzetközti hitelminősítő átfogó évfordulós helyzetértékelése és előrejelzése szerint az uniót fenyegető legfőbb gazdasági kockázat a tagországok lakosságának elöregedése és az ezzel járó gazdasági, közfinanszírozási terhek.
A Moody"s szerint a rászorultsági ráta - a 14 év alatti és a 65 év feletti eltartandó népesség aránya a két korosztályi határ közötti, potenciálisan gazdaságilag aktív lakossághoz mérve - 1950-ben 52 volt, 40 százaléknyi gyermekkorúval és 12 százaléknyi időskorúval. A ráta most 46, viszont ezen belül már egyenlő - 23-23 százalék - a gyerekek és az idősek aránya Európában, 2050-re pedig 73 lesz a rászorultsági ráta, amelyen belül 27 százaléknyi potenciálisan aktív gazdasági szereplőnek kell eltartania 25 százaléknyi gyermekkorút és 48 százaléknyi időst.
Ahogy az idős korosztály aránya növekszik, úgy válik ez a generáció sokkal befolyásosabbá politikailag is, ami nehezebbé teszi a reformokat. Ebből egyik lehetséges megoldásként az is következhet, hogy a kormányok még további eladósodás formájában áthárítják a terhet a jövő nemzedékekre, amelyek politikai súlya csökken.
Ráadásul az alacsony termékenység miatt Európa már veszít is népességéből, ami "történelmileg ritka jelenség békeidőben", áll a Moody"s jelentésében. |
Az EU előtt álló másik fő kihívás a politikai döntéshozatali hatékonyság eróziója. A szereplők nagy száma az alkufolyamatot bonyolultabbá, ugyanakkor kevésbé eredményessé tette. Emellett sok EU-tagállamra - különösen, bár nem kizárólag, az új tagországokra - a nagy fokú belpolitikai széttöredezettség jellemző, ami rontja az adott ország kormányának tárgyalási pozícióját az uniós tárgyalóasztalnál, áll a Moody"s elemzésében.
A hitelminősítő szerint az EU előtt álló további gazdasági-pénzügyi kihívás az, hogy a tagországoknak kezd elegük lenni a reformokból és a bővítésekből. A "bővítési fáradtság" volt az egyik oka annak, hogy a franciák és a hollandok elutasították az uniós alkotmánytervezetet.
A Moody"s elemzése szerint mindez súlyos mértékben kikezdte a további bővítések kilátását. A lelkesedés most már általános hiánya mellett keletkezett még egy akadály: a francia alkotmány 2005-ben végrehajtott módosítása alapján Horvátország felvétele után minden további EU-bővítésről népszavazáson kell dönteni Franciaországban, és ez, amennyire ma megítélhető, Törökország csatlakozását valószínűtlenné teszi, áll a hitelminősítő pénteki londoni elemzésében.
Mindemellett az új tagországok felvétele a globalizációtól való félelmet is közelebb hozta azokban az alapító tagországokban, amelyek korábban úgy tekintettek az unióra, mint védőernyőre a külső hatóerők ellen. A nyugat-európai uniós cégek a 90-es évek eleje óta több mint 150 milliárd eurót fektettek be a csatlakozó kelet-európai országokban, és ez a folyamat nem lanyhult a legutóbbi években sem, miközben dühöng a vita a termelési tevékenységek kiszervezéséről és áthelyezéséről. |
A cég szerint ebben a környezetben az uniós tagországok adóskockázati besorolásának iránya is bizonytalanná vált. Az EU több megfigyelő szerint adóskockázati szempontból "a történelem vége", és a besorolások csak egy irányba mozoghatnak: felfelé. Ahogy azonban a magyar szuverén kötvényosztályzat "A1"-ről "A2"-re történt tavaly decemberi visszaminősítése is megmutatta, az EU-tagállamok adósi osztályzása nem egyirányú folyamat, áll a Moody"s elemzésében.
A hitelminősítő felteszi a kérdést, hogy e nyomások alatt mennyi esély lehet az euróövezet szétesésére. A cég ezt "nagyon valószínűtlennek" nevezi, hozzáteszi ugyanakkor, hogy egy ilyen politikai kalandordöntés nem is teljesen elképzelhetetlen. A Moody"s szerint több EU-tagállamban történtek már "korábban elképzelhetetlen" fejlemények, például az uniós alkotmány elvetése két alapító országban, vagy például a radikális pártok megjelenése.
Ebből következően "megfontolandó az elképzelhetetlen elképzelése", akkor is, ha egyébként nem lenne bölcs dolog ennek esélyét rendkívül csekélynél magasabbra értékelni, áll a Moody"s pénteken, Londonban kiadott évfordulós elemzésében.
Nekünk nincs eurónk, ötvenessel emlékezünk
50 éves, mégis szebb kívülről, mint belülről
Brüsszel darabolós kedvében van
Ha valami nem megy a hegynek, akkor megy Mohamednek