1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Bizonytalanság, irányvesztés jellemezte időszak, és - ahogy Magyarország decemberi leminősítése is mutatja - számos, adóskockázati kihatású kihívás előtt áll az alapítása 50. évfordulóját ünneplő Európai Unió, áll a Moody"s Investors Service átfogó elemzésében, amely szerint az euróövezet felbomlása sem teljesen elképzelhetetlen, bár nem is valószínű
Bizonytalanság, irányvesztés jellemezte időszak, és - ahogy Magyarország decemberi leminősítése is mutatja - számos, adóskockázati kihatású kihívás előtt áll az alapítása 50. évfordulóját ünneplő Európai Unió, áll a Moody"s Investors Service pénteken Londonban kiadott átfogó elemzésében, amely szerint az euróövezet felbomlása sem teljesen elképzelhetetlen, bár nem is valószínű.

A nemzetközti hitelminősítő átfogó évfordulós helyzetértékelése és előrejelzése szerint az uniót fenyegető legfőbb gazdasági kockázat a tagországok lakosságának elöregedése és az ezzel járó gazdasági, közfinanszírozási terhek.

A Moody"s szerint a rászorultsági ráta - a 14 év alatti és a 65 év feletti eltartandó népesség aránya a két korosztályi határ közötti, potenciálisan gazdaságilag aktív lakossághoz mérve - 1950-ben 52 volt, 40 százaléknyi gyermekkorúval és 12 százaléknyi időskorúval. A ráta most 46, viszont ezen belül már egyenlő - 23-23 százalék - a gyerekek és az idősek aránya Európában, 2050-re pedig 73 lesz a rászorultsági ráta, amelyen belül 27 százaléknyi potenciálisan aktív gazdasági szereplőnek kell eltartania 25 százaléknyi gyermekkorút és 48 százaléknyi időst.

Ahogy az idős korosztály aránya növekszik, úgy válik ez a generáció sokkal befolyásosabbá politikailag is, ami nehezebbé teszi a reformokat. Ebből egyik lehetséges megoldásként az is következhet, hogy a kormányok még további eladósodás formájában áthárítják a terhet a jövő nemzedékekre, amelyek politikai súlya csökken.

Ráadásul az alacsony termékenység miatt Európa már veszít is népességéből, ami "történelmileg ritka jelenség békeidőben", áll a Moody"s jelentésében.
Az elemzés szerint ebben a tekintetben a 2004-ben csatlakozott új tagállamok "sem hoztak sok friss vért", sőt ebben az országcsoportban még inkább heveny probléma az elöregedés, mint a "régi" EU-ban. A Moody"s által idézett ENSZ-adatok szerint 2050-re Magyarország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Szlovénia és Észtország lakossága várhatóan 15-18 százalék közötti mértékben csökken, de Bulgáriában például 34, Lettországban 27, Romániában 23 százalékos népességfogyás várható ugyanezen időszakban.

Az EU előtt álló másik fő kihívás a politikai döntéshozatali hatékonyság eróziója. A szereplők nagy száma az alkufolyamatot bonyolultabbá, ugyanakkor kevésbé eredményessé tette. Emellett sok EU-tagállamra - különösen, bár nem kizárólag, az új tagországokra - a nagy fokú belpolitikai széttöredezettség jellemző, ami rontja az adott ország kormányának tárgyalási pozícióját az uniós tárgyalóasztalnál, áll a Moody"s elemzésében.

A hitelminősítő szerint az EU előtt álló további gazdasági-pénzügyi kihívás az, hogy a tagországoknak kezd elegük lenni a reformokból és a bővítésekből. A "bővítési fáradtság" volt az egyik oka annak, hogy a franciák és a hollandok elutasították az uniós alkotmánytervezetet.

A Moody"s elemzése szerint mindez súlyos mértékben kikezdte a további bővítések kilátását. A lelkesedés most már általános hiánya mellett keletkezett még egy akadály: a francia alkotmány 2005-ben végrehajtott módosítása alapján Horvátország felvétele után minden további EU-bővítésről népszavazáson kell dönteni Franciaországban, és ez, amennyire ma megítélhető, Törökország csatlakozását valószínűtlenné teszi, áll a hitelminősítő pénteki londoni elemzésében.

Mindemellett az új tagországok felvétele a globalizációtól való félelmet is közelebb hozta azokban az alapító tagországokban, amelyek korábban úgy tekintettek az unióra, mint védőernyőre a külső hatóerők ellen. A nyugat-európai uniós cégek a 90-es évek eleje óta több mint 150 milliárd eurót fektettek be a csatlakozó kelet-európai országokban, és ez a folyamat nem lanyhult a legutóbbi években sem, miközben dühöng a vita a termelési tevékenységek kiszervezéséről és áthelyezéséről.
Franciaországban és Németországban az átlagos feldolgozóipari órabér 30 euró, miközben Magyarországon és Csehországban 6, Lengyelországban 4,80, Szlovákiában, 4,60, Romániában 2, Bulgáriában 1,40 euró. Ennek egyik eredménye például az, hogy 2007-ben Szlovákiában több személyautót gyártanak egy lakosra számítva, mint bárhol máshol a világon, és ez okozza azt az érzést a régi tagállamokban, hogy a bővítés trójai falóként az unió határian belülre hozta be a globalizációt, áll a Moody"s elemzésében.

A cég szerint ebben a környezetben az uniós tagországok adóskockázati besorolásának iránya is bizonytalanná vált. Az EU több megfigyelő szerint adóskockázati szempontból "a történelem vége", és a besorolások csak egy irányba mozoghatnak: felfelé. Ahogy azonban a magyar szuverén kötvényosztályzat "A1"-ről "A2"-re történt tavaly decemberi visszaminősítése is megmutatta, az EU-tagállamok adósi osztályzása nem egyirányú folyamat, áll a Moody"s elemzésében.

A hitelminősítő felteszi a kérdést, hogy e nyomások alatt mennyi esély lehet az euróövezet szétesésére. A cég ezt "nagyon valószínűtlennek" nevezi, hozzáteszi ugyanakkor, hogy egy ilyen politikai kalandordöntés nem is teljesen elképzelhetetlen. A Moody"s szerint több EU-tagállamban történtek már "korábban elképzelhetetlen" fejlemények, például az uniós alkotmány elvetése két alapító országban, vagy például a radikális pártok megjelenése.

Ebből következően "megfontolandó az elképzelhetetlen elképzelése", akkor is, ha egyébként nem lenne bölcs dolog ennek esélyét rendkívül csekélynél magasabbra értékelni, áll a Moody"s pénteken, Londonban kiadott évfordulós elemzésében.

Nekünk nincs eurónk, ötvenessel emlékezünk
50 éves, mégis szebb kívülről, mint belülről
Brüsszel darabolós kedvében van
Ha valami nem megy a hegynek, akkor megy Mohamednek
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG