A GDP 2010-11-ben körülbelül 1,75 százalékkal, 2012-ben pedig körülbelül 2 százalékkal nő. A tavaszi előrejelzéshez képest ez jelentős felfelé módosítást jelent erre az esztendőre.
Mindazonáltal "a lanyhuló globális környezet és a költségvetési konszolidáció kibontakozása közepette a gazdasági tevékenység várhatóan visszafogottabbá válik az év vége felé és 2011-ben, de 2012-ben újra fellendül az erősödő magánkeresletnek köszönhetően" - olvasható az uniós végrehajtó testület dokumentumában.
A munkaerőpiaci feltételek várhatóan lassan javulnak az előrejelzés időszakában. A munkanélküliségi ráta a becslések szerint 2012-ben nagyjából 9 százalékra esik vissza, az államháztartási hiány pedig megközelítőleg a GDP 4,25 százalékára csökken az unióban.
Olli Rehn gazdasági és pénzügyi EU-biztos a jelentés kapcsán tett nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a meghozott konszolidációs intézkedéseknek és a növekedés megindulásának köszönhetően az államháztartási hiányok csökkenni kezdtek.
"Ez a gazdaságélénkülés azonban egyenetlen, és sok tagállam nehéz kiigazítási időszakon megy át. A fenntartható növekedés és foglalkoztatás szilárd alapjának kialakításához alapvetően fontos a költségvetési konszolidáció határozott folytatása és a növekedést erősítő, előrehozott szakpolitikai intézkedések" - hangsúlyozta.
A jelentésből az tűnik ki, hogy a globális gazdasági tevékenység előre jelzett lassulása visszafogja az exportnövekedést, és a nettó exportnak a GDP-növekedésre kifejtett hatása az előrejelzés időszakában várhatóan csökken. Ugyanakkor a hazai kereslet hatása növekszik a beruházások és a magánfogyasztás fokozatos erősödése révén.
"Bár a gazdaságélénkülés összességében egyre inkább önfenntartó, a tagállamokbeli fejlődés egyenetlen marad. Az élénkülés néhány országban várhatóan viszonylag gyors ütemben halad előre, míg máshol elmarad a várttól" - konstatálta az EU központi végrehajtó intézménye.
Németországban idén 3,7, jövőre 2,2, 2012-ben 2 százalékos GDP-növekedésre számít Brüsszel. Franciaországban idén és jövőre 1,6, 2012-ben 1,8 százalékos növekedést várnak. Nagy-Britanniában 1,8, 2,2, illetve 2,5 százalékos bővülés várható 2010 és 2012 között. Olaszországban idén és jövőre 1,1 százalékos, 2012-ben 1,4 százalékos lehet a növekedés.
Idén a legerősebb növekedést Svédországban (4,8 százalék) és Szlovákiában (4,1 százalék) várják. Visszaesést jeleznek ugyanakkor ebben az évben többek közt Görögországban (-4,2 százalék), Romániában (-1,9 százalék), illetve Spanyolországban (-0,2 százalék). Jövőre a remények szerint már csak Görögországban lesz negatív a GDP alakulása (-3 százalék). 2012-ben már mindenütt növekedésre számít Brüsszel - a legmagasabb, 4,2 százalékos arányúra Lengyelországban.
Az elkövetkező időszakban Brüsszel szerint viszonylag csekély inflációra van kilátás az unióban: idén átlagosan mintegy 2 százalék, 2012-ben 1,75 százalék várható.
A jelentés megemlíti, hogy a gazdasági tevékenység németországi fellendülésének más tagállamokra való átgyűrűzése az eddig vártnál nagyobb mértékben valósulhat meg.
"A nagy mértékű hiány és adósság kezelésére hozott szakpolitikai intézkedések a feltételezettnél hatékonyabbnak bizonyulhatnak a piaci aggályok eloszlatásában, valamint a vállalkozások és a fogyasztók bizalmának megerősítésében. Negatívum, hogy a pénzügypiaci helyzet továbbra is aggasztó, további zavarok lehetségesek, ahogyan arra az államkötvénypiacon nemrégiben újból megjelent feszültségek is rámutatnak" - áll a kockázatelemző fejezetben.
MTI