Felfelé indult az olaj
A hétfő reggeli drágulás oka a geopolitikai bizonytalanság újbóli felerősödése, mert eredménytelenül értek véget a tárgyalások Irán és a vezető nyugati országok képviselői között Irán nukleáris programja kapcsán. Irán az OPEC második legnagyobb olajexportálója, és az elemzők szerint félő, hogy ha a nemzetközösség tovább szigorítja az Irán elleni szankciókat, Irán válaszul leállítja az olajkivitelt.
Árnövelő tényező volt az is, hogy a Dolly névre keresztelt trópusi vihar valószínűleg hurrikánná alakul és megbéníthatja az olajtermelést a Mexikói-öbölben.
Röviddel 6:30 óra után a nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, augusztusi határidőre hordónként (159 liter) 129,83 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 95 centtel drágább a pénteki New York-i zárónál.
Ugyanekkor az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, szeptemberi határidőre 132,01 dollár volt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, ami 90 cent emelkedés a pénteki záróhoz képest.
Rekord áresés a múlt héten
Múlt héten, kedd zárástól péntek zárásig a nyugati féltekén irányadó WTI olajfajta ára 16,30 dollárral (11,23 százalékkal) esett. Négy nap alatt eddig még soha nem gyengült - dollárban számítva - ilyen jelentősen a WTI olajfajta ára. Százalékban számítva a veszteség 2004 decembere óta a legnagyobb.
A kőolaj elmúlt napokban bekövetkezett jelentő árcsökkenése ellenére az energiahordozó ára mintegy 30 százalékkal áll az év eleji szint felett, és hatszor többe kerül, mint 2002-ben.
A kőolaj árának múlt heti csökkenéséhez számos tényező járult hozzá. Kedden a befektetők megijedtek Ben Bernanke Fed-elnök figyelmeztetésétől: a magas olajár is az amerikai gazdaságot fenyegető veszélyek között van. Ebből arra következtettek a piacon, hogy a Fed - az olajár okozta inflációs kockázat miatt - akár még maga is hozzájárulhat, kamatemeléssel, az amúgy is bizonytalan gazdasági növekedés fékezéséhez.
Szerdán arra a meglepő hivatalos adatra csökkent az olajár, hogy a várt csökkenés helyett jelentősen nőtt az amerikai olaj- és benzintartalék. Az EIA szerdán arról is beszámolt, hogy az elmúlt négy hétben az olajtermék-kereslet 2 százalékkal volt kisebb mint egy évvel korábban, elsősorban amiatt, hogy a magas benzinköltségek visszafogták a fogyasztást.
Csütörtökön folytatódott az árcsökkenés, még jórészt az előző napi EIA adatok hatására. Szerepet játszott ugyanakkor az is, hogy megfigyelők szerint az iráni atomprogram kapcsán mérséklődött a politikai feszültség Irán, valamint a nyugati államok között.
Pénteken ugyan jórészt nyereségen állt a kőolaj ára, de a kereskedés utolsó perceiben végrehajtott nyereségrealizálásra ismét negatív tartományban fejezte be a napot.
Befolyásolta a pénteki kereskedést az amerikai olajipari lobbyszervezet, az American Petroleum Institute (API) adata arról, hogy júniusban a kőolaj és a feldolgozott olajtermékek iránti amerikai kereslet 1,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az első félévi kereslet pedig 17 éve legnagyobb mértékben csökkent elsősorban a rekord szintre emelkedett üzemanyagárak miatt, valamint az amerikai gazdaság növekedésének a lassulására.
130-nál koppant az olajár
Kissé beijedtek a spekulánsok, lejtőn az olajár
Történelmi olajáresés
MTI