
Yvo de Boer, az ENSZ Klímaváltozási Keretegyezmény (UNFCCC) főtitkára szavai szerint ugyanakkor nagyon nehéz lesz időben megállapodásra jutni egy hatékony, globális klímavédelmi rendszerről, látva a jelenleg a világban zajló gazdasági folyamatokat. A főtitkár utalt arra, hogy a kritikus felmelegedési szint elkerülése gyakorlatilag lehetetlen, ha Kína és India gazdasága a jelenlegi ütemben nő, és ezzel egyenes arányban emelkedik üvegházhatást okozó gázkibocsátásuk.
Az IPCC tavalyi jelentésében a kritikus szintet plusz 2 Celsius fokban állapította meg a múlt század elejéhez viszonyítva. Ennél nagyobb mértékű globális átlagos hőmérséklet-növekedés esetén a visszafordíthatatlan, előreláthatatlan időjárási szélsőségek valószínűsége jelentősen nő.
Yvo de Boer jelezte, hogy a felmelegedés 2 Celsius fok alatt tartásához a szén-dioxid és egyéb üvegházhatást okozó gázok légköri feldúsulását legkésőbb 15 éven belül meg kell állítani, majd némi stabilizációs időszak után csökkenteni. A légkör szén-dioxid koncentrációja jelenleg gyorsuló ütemben nő.
Az IPCC szerint a folyamat megfékezéséhez első lépésben, 2012 után egy olyan megállapodásnak kell érvénybe lépnie, ami 2020-ig a fejlett országokat 25-40 százalékos kibocsátás-csökkentésre kényszeríti az 1990-es szinthez képest. A fejlődő országoknak csökkentési célszámok nélkül az előre jelzett, dinamikus gazdasági, és ezáltal emissziós növekedésük egy részéről kellene lemondaniuk.
A jelenleg érvényben lévő Kiotói jegyzőkönyv egy olyan éghajlatvédelmi megállapodás, ami 1990 és 2012 között 5,2 százalékos csökkentést tesz kötelezővé a fejlett országok számára, ám ez a cél nem fog teljesülni. A megállapodásban szereplő kötelezettségeket ugyanis több ország, köztük az Amerikai Egyesült Államok nem vállalta. Továbbá több ország hiába ratifikálta az egyezményt, a jelenlegi helyzetből ítélve a célszámaikat nem tudják teljesíteni.
Yvo de Boer kiemelte: ezek után egyelőre nem lehet elvárni a fejlődő országoktól, hogy ők is csökkentési célszámokat vállaljanak, hiszen elsősorban nem ők a felelősek a helyzet kialakulásáért. Ehhez először a fejlett országoknak kell bizonyítaniuk, hogy valóban érdemi csökkentést hajlandóak végrehajtani, akár áldozatok árán is.
A főtitkár a tennivalókat ismertetve kifejtette: legkésőbb másfél év alatt meg kell állapodni a 2012 utáni új rendszerről, és azt a 2009-es koppenhágai klímacsúcson alá kell írni, "különben borul a forgatókönyv". A főtitkár jó tárgyalási kezdetnek tartja, hogy az Európai Unió a globális klímavédelem élére állva 20 százalékos csökkentést vállal 2020-ig.
A következő lépés, hogy a világ 8 legerősebb hatalma, a G8-ak országcsoport Japánban hamarosan összeülve megállapodjon egy olyan csökkentési intervallumról, amely a fejlett országok számára alapul szolgálhat a koppenhágai döntés meghozatalához - mutatott rá.
Az IPCC csütörtökig tartó budapesti ülésének egyik fő témája a klímaváltozás vizekre gyakorolt hatása, és a megújuló energiaforrások alkalmazása lesz, de döntést hoz a testület arról is, hogyan használja fel a Nobel-békedíjhoz járó összeget az éghajlatváltozással kapcsolatosan.
A budapesti ülést Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter még tavaly New Yorkban kezdeményezte egy klímavédelmi tanácskozáson. A budapesti rendezvényre, illetve a sajtótájékoztatóra a miniszter biciklivel érkezett.
Lázadásokhoz vezethet az élelmiszerár-sokk
A hőmérséklet-emelkedés önmagában is katasztrófa
Spórolhatunk és kereshetünk az energianövényekkel
Klímaváltozás: félnek, de nem lépnek a cégek
Nem csak a terrorizmus fenyeget minket
MTI