Simor András nyitóbeszédében elmondta: a forgalomban lévő készpénz meghaladja a GDP 8 százalékát, a magyar gazdaság készpénzigénye tehát nemzetközi összehasonlításban is rendkívül magas. Az összes fizetési tranzakció több mint 80 százaléka készpénz igénybevételével történik; Simor András szerint ebben olyan jelenségek játszanak közre, mint például a lakosság sárga csekkekhez, készpénzben kifizetett nyugdíjakhoz való ragaszkodása.
A jegybankelnök kiemelte: ha a fizetések lebonyolítása terén el tudnánk érni a fejlett észak-európai országok hatékonysági szintjét, az évente akár 103 milliárd forint társadalmi költségmegtakarítást eredményezhetne.
A társadalom számára rendkívül drága készpénzes forgalom visszaszorítása érdekében az MNB az állami szféra és a magánszektor (a pénzintézetek, hitelintézetek, bankok, takarékszövetkezetek stb) számára is megfogalmaz javaslatokat.
Lajos Brigitta, az MNB szakértője az állami fizetési szokásokat feltérképező kutatás eredményeit mutatta be a konferencián. Eszerint az állami szférában 2009-ben minden 3. befizetés készpénzben történt, ez 45 millió tranzakciót jelent. Ebből "mindössze" 27 millió a sárga csekkes befizetések száma: ez azt jelenti, hogy alapvetően nem az állam generálja a sárga csekkek forgalmát. A készpénzes forgalom a felmérés szerint a legnagyobb arányban az önkormányzatoknál jellemző. Ugyanebben az évben 55 millió darab készpénzes kifizetést hajtott végre az állam mintegy 3400 milliárd forint értékben.
Ahogy az Bartha Lajos, az MNB pénzforgalmi és értékpapírelszámolási igazgatójának előadásából kiderült: az állam számára azt javasolják, hogy a Magyar Posta hálózatát vonják be a pénzforgalmi szolgáltatások (pl. sárga csekk) elektronizálásával az infrastruktúra fejlesztésébe. Támogassák a bankkártya-elfogadási hálózat bővülését például a bankközi jutalék szabályozásával. Tegyék lehetővé, hogy lehessen mindent állami szolgáltatásért elektronikusan fizetni, lehetőség szerint a nyugdíjakat, szociális támogatásokat elektronikusan, úgynevezett alapszámlákra fizessék ki. Simor András szerint lehetővé kell tenni akár a súlyadó, a gyermekétkeztetés térítés vagy az okmányirodai ügyintézés díjának elektronikus úton történő kifizetését is.
Simor András előadásában kiemelte: a pénzforgalom modernizálásának, a készpénzfizetés visszaszorításának megvan az a hasznos mellékhatása is, hogy a rejtett gazdaság mozgásterét szintén csökkenti, még ha természetesen önmagában nem is elegendő a feketegazdaság visszaszorítására. |
Lajos Brigitta elmondta: a készpénzforgalom visszaszorítása szempontjából az is káros, hogy az állami befizetések teljesítéséhez gyakran automatikusan mellékelik a sárga csekket is, ezzel terelve az állampolgárokat a készpénzes fizetési módok felé.
A magánszektornak azt javasolja az MNB: a pénzintézetek koncentráljanak a napközbeni elszámolás országos projektjére, valamint dolgozzanak a vidéki lakosság hatékonyabb elérésén. Erre azért is lenne nagy szükség, mert a magyarországi települések egyharmadában nincs egyetlen olyan kereskedelmi egység sem, amelyben lehetséges a bankkártyás fizetés; 1330 településen nincs bankfiók vagy ATM.
Bartha Lajos szerint fontos, hogy a magánszektor szereplői ösztönözzenek az árazással az elektronikus fizetési módok használatára, elektronizálják az utalványpiacot, hozzanak létre mindenki által elérhető elektronikus számlabefizetési és -bemutatási mechanizmust, valamint alakítsák ki az online fizetési mechanizmusokat.
A konferencián elhangzott: nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a készpénzmentes fizetési forgalom elsősorban adminisztratív eszközökkel, jogszabályokkal erősíthető.
Privátbankár - Gáspár András