Szekeres Imre honvédelmi miniszter a NATO védelmi miniszteri találkozón tartott sajtótájékoztatóján elmondta, a korábbi terv az volt, hogy tíz év alatt 0,1 százalékkal növelik a védelmi kiadások összegét. A 2009-es költségvetés tervezete szerint 338,388 milliárd forint lesz a tárca költségvetése. Ezáltal védelmi feladatokra jövőre 7 százalékkal több jut, mint az idén, amely így a GDP 1,17 százalékát jelenti majd.
Nincs meg az autó? Tárcsázzon! A csúcs alatt a rossz helyen parkoló autókat elszállítja a rendőrség - ingyenesen. Ha nem találja az autóját, hívja ezt a számot: (06 1) 267-4673. |
Ismertetése szerint Magyarország kezdeményező szerepet vállalt abban, hogy racionálisabban és hatékonyabban használják fel a tagállamok haderejét és pénzügyi lehetőségeit. Hozzátette: fél éve indult el a konzultáció erről a javaslatról, ez nyilván hosszú folyamat lesz, sok szempontot kell mérlegelni.
Jelenleg az a rendszer van érvényben, hogy mindenki maga finanszírozza vállalt feladatait, ám több tagállam adott esetben képes lenne nagyobb részvételre a közös műveletekben, ha erre meglenne a pénzügyi lehetőség - mondta, hozzátéve, bízik abban, hogy a következő tanácskozásokon sikerül ebben előre lépni. Hozzátette: ugyancsak a költségmegosztást szolgálja a többnemzeti együttműködés, például a közelmúltban beindított C-17-es szállítógépprogram is.
Szekeres Imre azzal az újságírói kérdéssel kapcsolatban, hogy a jelenlegi pénzügyi válság hogyan befolyásolja a NATO-tagállamok anyagi helyzetét, azt mondta: bízik benne, hogy az, amit ezekben a napokban átélünk, kezelhető és nem befolyásolja tartósan az érintett államok költségvetését, illetve védelmi kiadásait.
A miniszter szerint azért fontos mérföldkő a budapesti NATO-találkozó, mert jövőre el kell készíteni a szövetség új stratégiai koncepcióját. Ismertetése szerint 1999 óta megváltozott a világ, teljesen új helyzet alakult ki Magyarország számára is. Mint mondta, amikor 9 éve Magyarország belépett a NATO-ba, "szigetország" volt, ugyanis egyetlen szomszédos ország sem volt tagja a katonai szervezetnek. Jelenleg viszont már mindegyik vagy tag, vagy partnerország.
Beszámolt arról: Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, majd Sólyom László köztársasági elnökkel folytatott csütörtök délelőtti megbeszélésein világossá vált, hogy jelenleg három olyan kulcsfontosságú terület van, amelyre rá kell irányítani a figyelmet: a jól megtervezett és végrehajtott műveletekre, az ezekhez szükséges képességek megteremtésére, illetve a partnerségi kapcsolatok erősítésére mindazon államok esetében, amelyek egyetértenek a szövetség értékrendjével.
Magyarország vállalja, hogy szárazföldi erők jelenleg 40 százalékos telepíthetőségi arányát a NATO döntése esetén 50 százalékra emeli és továbbra is nagy mértékben vesz részt vesz a közös műveletekben - közölte Szekeres Imre. Kiemelte, hogy a szárazföldi haderő 12 százalékát külföldi missziókban tartja Magyarország, ezzel a tagországok között a harmadik helyen áll, az Egyesült Államok és Nagy Britannia után.
Össze kell hangolni a biztonsági, civil, gazdasági és újjáépítési programokat Afganisztánban - mondta Robert Gates amerikai védelmi miniszter. A politikus szerint megvan a hajlandóság a NATO-szövetségesekben az afganisztáni misszió folytatására. Mindenki tisztában van vele, hogy ez hosszú távú misszió - tette hozzá.
A tálibok egyre több bevételre tesznek szert a drogkereskedelemből, épp ezért, ha sikerül elvágni az utánpótlási útvonalakat, az javíthatja a biztonságot - hangsúlyozta Robert Gates.
Kiürült a város, jöhet Afganisztán
NATO-csúcs Budapesten: ferihegyi korlátozások
MTI