Mint Algirdas Semeta jelezte, a megállapodás szerinti kiadásösszeg megközelíti a 123 milliárd eurót. A költségvetés most véglegesített tervezete tartalmazza a két évig futó, összesen ötmilliárd eurós gazdaságélénkítési EU-program finanszírozási igényét, valamint 300 millió eurót elkülönít a tejágazat sürgős segítésére szolgáló intézkedésekre is.
A költségvetésről az Európai Parlament mondja ki a végső szót decemberi plenáris ülésén. Az elnöklő Hans Lindblad svéd pénzügyi államtitkár a találkozó után úgy fogalmazott, hogy az elfogadott tervezet hatékony válasz a gazdasági válság jelentette kihívásokra.
Az európai szocialista pártokat tömörítő szövetség nőszervezete felszólította José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnököt és az EU tagállamainak államfőit, "gondoskodjanak arról, hogy az új bizottsági testület egyenlően képviselje az európai nőket és férfiakat". Gurmai Zita (MSZP) európai parlamenti képviselő, a nőszervezet elnöke közleményében komoly aggályokat fogalmazott meg az új biztosi testület most zajló jelölése kapcsán, mivel "a jelenleg legesélyesebb forgatókönyv szerint a 27 biztos között nem lesz ötnél több nő". |
Hangoztatta azt is, hogy a jövő évi költségvetés már a gazdasági élénkülés büdzséje lesz, amelynek fő célja a munkahelymegtartás és a gazdasági növekedés segítése. Garanciát jelent a tervezet a tagországoknak is arra, hogy rendelkezésre áll minden szükséges pénzügyi forrás az uniós programokhoz - emelte ki Semeta.
Az Európai Unió tagországainak állam-, illetve kormányfői egyébként rendkívüli találkozót tartanak csütörtök este Brüsszelben, hogy eldöntsék, kik töltsék be azokat az uniós csúcstisztségeket, amelyeket a december elsején hatályba lépő Lisszaboni Szerződés hív életre.
Politikai szempontból kiemelkedő jelentőségű az Európai Tanács elnökének, valamint az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének - uniós diplomáciai apparátussal megerősítendő - posztja. A tagállami kormányokat képviselő Tanács főtitkárának a személyéről is dönteni kell, de ez a beosztás nem döntéshozó, hanem sokkal inkább adminisztratív jellegű.
Évente mintegy 300 ezer euró lesz az uniós fizetésekre kirótt - jövedelemadó jellegű - illeték levonása előtt az Európai Tanács leendő elnökének a fizetése. A december elsején hatályba lépő Lisszaboni Szerződés által életre hívott tisztség betöltője nagyjából ugyanakkora fizetést húz majd, mint az EU legfőbb végrehajtó testületének, az Európai Bizottságnak az elnöke.
Miután José Manuel Barroso, az Európai Bizottság régi-új elnöke jobbközép irányzatú politikus, a most eldöntendő két csúcstisztség egyike - mégpedig az eddigi megnyilatkozások szerint valószínűleg a főképviselői poszt - a méltányosság alapján a balközépnek jár. Az elnökjelöltek közt Herman Van Rompuy belga kereszténydemokrata miniszterelnököt emlegetik a legesélyesebbként, a főképviselői posztra pedig - úgy hírlik - a szocialisták körében Massimo D´Alema volt olasz miniszterelnök a favorit.
Három félévig "mozgatjuk" az uniót
Megsimogatták a fejünket Brüsszelben
Eurócsatlakozás: nem könnyítenek a feltételeken
Fiatalos lendülettel versenyezne a vén Európa
Európa megindult felfelé
MTI, Privátbankár