Ezt a periódust ma „Elveszett Évtizedként" emlegetik, mivel a japán gazdasági növekedés 1991-2000 között szinte teljesen leállt (0,5%-os átlagos, éves növekedés). Az elhúzódó stagnálást a nem megfelelő fiskális politika, nyomott befektetői hangulat és a pénzügyi rendszer zavarai okozták.
A jelenlegi pénzpiaci és reálgazdasági problémák azonban súlyosabbak, mint az elmúlt 20 évben bármikor. A vállalatok mindennapi forrásbevonását tápláló pénzpiacok diszfunkcionálisan működnek. Az egynapos dollárkamatok (O/N $ LIBOR) 6,88 %-ra szöktek fel, ami lényegesen magasabb szint, mint a 2%-os irányadó Fed kamatráta, aminek környékén normális esetben tartózkodniuk kellene.
A Financial Times szerint mintegy 300 billió dollárnyi pénzügyi szerződés van az O/N dollárkölcsön kamatához kötve, köztük jelentős mennyiségű változó kamatozású jelzáloghitel. Az adósságoktól teljesen kifeszített amerikai fogyasztó, a romló munkaerőpiaci körülmények, a mélyrepülésben lévő lakásárak és a szigorodó hitelezési feltételek miatt még a 325 bázispontos Fed kamatvágás után is sokkal rosszabb helyzetben van most, mint egy évvel korábban.
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron |
A legfontosabb kérdés, hogy ez a visszapattanás meddig fog kitartani. Amennyiben a Kongresszus ismét elutasítja a törvénytervezetet, érdemes kézközelben tartani a legpesszimistább forgatókönyveket. Ha pedig péntek este a „Yea” aránya meghaladja majd „Ney” számát a pénzügyi szektorban, elindulhat egy konszolidáció és a bizalom is javulhat.
A legvalószínűbb forgatókönyvnek az tekinthető, hogy az idei évben már a hektikus ármozgások csillapodnak, 2008-ban a hétfői szintnél nem esik az S&P 500-as index alacsonyabbra, visszafogottabb emelkedés mellett, oldalazással telhet az év hátralévő része. Decemberre megkopik majd a befektetők memóriája, optimistább lesz a hangulat, a Mikulás rallival pedig megkezdődhet az éves hozamok kitupírozása és kozmetikázása.
AXA
Kezdhetünk félni: drámai jóslat Londonból
Vége Amerika uralmának
Saját butaságunknak is köszönhetjük a válságot
USA: a mentőcsomag még küzd a túlélésért