Fidesz: nem bírják ki a családok az újabb gázáremelést
A politikus annak kapcsán nyilatkozott, hogy sajtóinformációk szerint 9,8 százalékos lakossági és 12 százalékos ipari gázáremelésről tárgyalt szerdán Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Kiss Péter kancelláriaminiszter és Szabó Pál, az ármegállapításért felelős szakminiszter. Az októberi gázáremelés valamennyi hatósági fogyasztóra vonatkozó átlagos mértéke 11,5 százalék lesz a Népszabadság szerint, amely úgy értesült: január elsején újabb gázáremelés várható, s ennek mértéke minimálisan maradhat el a mostaniétól.
Az újabb emelés azt jelentené, hogy egy átlagos család gázszámlája a tavaly decemberi 13.400 forintról idén október 1-je után 18 ezer forintra emelkedik, vagyis egy év alatt összesen 34 százalékkal nőne a gáz ára - mondta a politikus. Ugyanakkor a családok és a gazdaság jelenlegi állapotában egy újabb emelés tovább mélyítené a Magyarországon kialakult szociális válságot - hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Mint mondta, egy év alatt 34 százalékos emelés elviselhetetlen a családok számára, különösen úgy, hogy az embereknek szavazataik megszerzésekor azt ígérték, nem lesz gázáremelés. A pártszóvivő emlékeztetett arra, hogy az utóbbi hat évben nem egyszer hallhatták - Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezetőtől és magától Gyurcsány Ferenctől -, hogy a kormány nem emeli a gáz árát, ezzel szemben úgy tűnik, küszöbön áll a tizenegyedik gázáremelés a 2002-es kormányváltás óta, és jövő januárban ismét emelés várható.
"Határozottan arra hívjuk fel Gyurcsány Ferencet és a kormányt, hogy a titkos egyeztetéseken dédelgetett gázáremelési tervektől álljanak el, ne súlyosbítsák tovább a magyar családok életét" - fogalmazott Szijjártó Péter.
Arra a kérdésre, hogy a kormány mit tehet a jelenlegi helyzetben, Szijjártó Péter azt mondta, a kabinet nagyon fontos funkciója, hogy megvédje a magyar embereket az elviselhetetlen világpiaci hatásoktól. Szerinte a nemzeti kormányoknak van erre eszköze, például a gázárkompenzáció, amivel a rászorulókat lehet támogatni.
Azonban - tette hozzá - a Gyurcsány-kormány két éve folyamatosan csökkenti a forrásokat, hiszen míg 2006-ban 208 milliárd forint volt gázárkompenzációra, addig jövőre már csak 66 milliárd jut.
A Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium kommunikációs főosztálya az MTI-vel azt közölte, hogy döntés még nincs, folynak a tárgyalások a földgáz árának változásáról.
A szlovákok nem kérnek a gázáremelésből
Olcsóbb a gáz, mi mégis többet fizetünk
Harminc százalékos lehet az idei gázáremelés
MTI