A National Journal szerdán közölt felmérést arról, miképpen vélekednek a kérdésről az amerikai törvényhozás alsó- és felsőházának tagjai. Az ember okozta felmelegedés elméletével egyetértő republikánus képviselők és szenátorok szerint természetes összetevője is van a jelenségnek. A tagadók szerint ez a teória nem igazolható 100 százalékos bizonyossággal, és az emberi tevékenység nem lehet az egyetlen kiváltó tényező.
Velük szemben szinte minden demokrata politikusnak meggyőződése, hogy a globális felmelegedésért az ember a felelős, és a republikánusok nem vették komolyan a fenyegetést. Szerintük minden nap késlekedés veszteség a bolygó megmentését célzó harcban, amely a 21. század legnagyobb kihívása.
A kétkedő republikánusoknak csak alig egyötöde korlátozná a széndioxid kibocsátását, viszont 90 százalékuk támogatja a nukleáris energiatermelés térnyerését. Kevesebb mint felük vezetne be a jelenleginél szigorúbb üzemanyag-takarékossági előírásokat a kocsikra, és csak 42 százalékuk támogatná az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátási kvótáival való kereskedelmet.
A demokraták 88 százaléka limitálná a széndioxid-emissziót, 90 százaléka szigorítana az autók normáin. Az atomenergiára való átállást csak 58 százalékuk pártolja, viszont 83 százalékuk vezetné be az emisszió-kereskedelmet. A republikánusok érvelése szerint a széndioxid-korlátozásnak addig nincs értelme, amíg Kína és India folytatja a széntüzelést.
Al Gore volt alelnök a CNN szerdai jelentése szerint azzal vádolta meg egy madridi interjúban a Bush-kormányt, hogy fizet a globális felmelegedésben kétkedő tudósoknak. Az utóbbi években a környezetvédelem jegyében a világot járó amerikai politikus úgy véli: a Fehér Háznak elfogytak az érvei a vitában, de nem hajlandó korlátozni a légkört szennyező anyagok kibocsátását. A kormánynak már csak pénze maradt, amellyel lefizeti a szkeptikusokat, hogy összezavarják a közvéleményt.
Fejenként 10 ezer dollárért mosakszik az olajlobbi
Az Egyesült Államokban kirobbant "felmelegedés-háború" hőfokát mutatja, hogy Oregon szövetségi állam vezetése meg akarja fosztani állami klímaszakértői címétől az ember okozta felmelegedésben kételkedő és ennek hangot adó George Taylor tudóst. A kormányzó, Ted Kulongoski közölte, hogy Taylor nézetei nem egyeznek az állam hivatalos véleményével, Oregon az üvegházhatásért felelős gázok kibocsátásának csökkentése mellett kötelezte el magát.
Van-e magyar stratégia a klímaváltozásra? (hanganyag)
Valaki hazudik: klímacsata Amerikában
A Kárpát-medencét jobban érinti a klímaváltozás
Globális felmelegedés: jól vizsgáztak a magyarok
Tépje ki a falból a konnektort!